Dancehall w Warszawie 

Zajęcia Dancehall w Warszawie w Szkole Tańców Karaibskich SHO! Poznaj u nas styl tańca wywodzący się ze słonecznej Jamajki. Na zajęciach Dancehall w Warszawie rozruszasz całe ciało i nauczysz się wielu kroków, które połączysz w ciekawe choreografie. Pod nazwą Dancehall kryje się także gatunek muzyczny, który został zapoczątkowany przez muzykę reggae, pod koniec lat 70.

 

dancehall w warszawie

 

 Zobacz, jak wyglądają zajęcia Dancehall w Warszawie w naszej szkole tańca

 

 

 

Chcesz dołączyć do grupy Dancehall w Warszawie?

Sprawdź nasz grafik zajęć!

Charakterystyka tańca

Dancehall w Warszawie to zarówno taniec, jak i muzyka. Swoją nazwę wziął od Dance hall czyli przestrzeni na których odbywały się imprezy (dziedzińce, targowiska albo najczęściej po prostu ulice).

W Dancehallu bardzo ważne jest pozytywne nastawienie i energia. Istotny jest też attitude, czyli to co wkładamy od siebie w każdy krok.  Dzięki temu najprostsze kroki wyglądają bardzo spektakularnie.

Dancehall narodził się w gettach Kingston i ma różne style. Na Jamajce tańczą go głównie mężczyźni, którzy wykonują tylko kroki męskie. Kobiety na Jamajce mają większe możliwości wyboru tego co chcą tańczyć, ponieważ mogą wybrać kroki męskie albo damskie czyli Dancehall Female lub Dancehall Queen Style – połączenie tańca z elementami akrobatycznymi.

W Dancehallu są również kroki imprezowe, które może tańczyć każdy. Najczęściej do takich kroków tworzone są utwory, które promują dany krok i tancerza (lub cały team).

Historia tańca

Historia tego stylu jest ściśle związana z rozwojem muzyki Dancehall. Wszystko zaczęło się pod koniec lat 70. od działalności Sugar Minotta. W latach 80. dancehall zaczął się zmieniać – nastąpiło przejście z instrumentów na elektronikę, dzięki czemu można było uzyskać szybszy beat. Lata 90. to czas pojawienia się wielu wykonawców, którzy popularyzują ten gatunek muzyczny: Chaka Demus and Pilers, Beenie Man, Elephant Man, Buju Banton i inni. Duży wkład w popularyzację dancehallu na świecie miał  Sean Paul.

W przeciwieństwie do muzyki reggae, która niesie pozytywny przekaz one love,  dancehall opisuje przemoc, strach, codzienność życia w gettcie. Są też utwory poruszające seksualność i urodę kobiet – do tych utworów tańczą dancehall queen. W dancehallu są również utwory krokowe, związane z jednym lub kilkoma krokami, które w danym momencie królują na jamajskich imprezach. Z czasem dancehall, stał się jedną z najbardziej popularnych technik tanecznych na Jamajce.

Należy też zaznaczyć, że obecnie taniec i muzyka to istotne elementy szerszego zjawiska, kultury: to społeczność, attitude, moda, life style (np. palenie marihuany), tancerze, imprezy (przestrzeń, promotorzy, wykonawcy, selektorzy, czyli DJ’e).

Zajęcia Dancehall w Warszawie – poznaj Dancehall’owe kroki 

Na zajęciach Dancehall w Warszawie nauczysz się wielu kroków. Kroki Dancehall’owe często powstają spontanicznie, na jamajskich imprezach, dlatego czasem ciężko stwierdzić, kto pierwszy dany krok wymyślił i jaka to była konkretnie wersja. W Internecie można spotkać wiele odmian właściwie każdego kroku – ważne jest, aby oddać jego ideę (większość kroków oznaczą konkretne czynności itp.), a szczegóły ruchu ciała mogą zależeć od inwencji tancerza.

Dancehall w Warszawie – odmiana Dancehall Male

Różne oblicza Dancehall w Warszawie – Dancehall Female

Dancehall w Warszawie – odmiana Dancehall Queen Style

Zajęcia Dancehall w Warszawie – poznaj tancerzy znanych na całym świecie

 

 

dancehall w warszawie

 

 

Reprezentanci stylu Dancehall w Warszawie – nasza DHQ Ale Camara i topowy tancerz z Jamajki Rubidoo byli gośćmi w programie “Pytanie na śniadanie” w telewizji TVP!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerald “Bogle” Levy 1966-2005

Znany jako Mr. Bogle, Father Bogle i Mr. Wacky. Król dancehall’u. Jego przydomek pochodzi od jamajskiego bohatera narodowego, którym był Paul Bogle.

Bogle uważany jest za ikonę dancehallu jako stylu tanecznego. Był niezwykle kreatywnym tancerzem, stworzył b. dużą liczbę kroków które stały się szalenie popularne. Na przełomie lat 80 i 90 miał ogromny wpływ na to, jak taniec wyglądał – przede wszystkim mówił facetom, aby zaczęli ruszać biodrami (co wcześniej było zarezerwowane dla kobiet), kroki akcentowane były do ziemi a nie w górę. Miał również swój niepowtarzalny styl jeżeli chodzi o ubiór: b. charakterystyczne dla niego na imprezach były bransolety z kolcami, i b. masywne buty. Podczas imprez też bardzo często pozwalał sobie na pewien performance i żarty. Jamajczycy stawiają Bogla na piedestale wraz z Bobem Marleyem i Usainem Boltem.

Obecnie wielu tancerzy wzoruje się na nim i kontynuuje jego dzieło (m.in. Boysie, Colo colo).  Z jego ekipy Black Roses obecnie uczy Boysie. Bogle został zastrzelony w 2005 roku przez nieznanego sprawcę.

Boysie Roses

Jest ostatnim żyjącym członkiem Black Roses oraz prawdziwą legendą. Boysie kontynuuje dzieło Bogla. Na swoich classach zaraża pozytywną energią i poczuciem humoru. Przede wszystkim uczy tego aby nie wstydzić się tańczyć i czerpać z tego radość.

Colo Colo

Colo również kontynuuje dzieło Bogla. Zawsze powtarza, że Mr Wacky mówił aby ruszać biodrami i to jest główna zasada jaką kieruje się Colo Colo tworząc swoje kroki: stukie, rum ram, bengeleng.  Na zajęciach uczy głównie kroków oldschool – czyli tych z lat 90′ i początków 00.  Colo ma swój bardzo specyficzny groove, który jest bardzo zbliżony do tego jak tańczył Bogle. Jego zajęcia to nie tylko powrót do podstaw dancehallu, ale również nauka pewności siebie w tańcu.

Założyciel Colo Squad do którego należą: Kool Kid, Gabbidon, Energy, Shakespeare, Famous, Manie Gooch, Jiggy Ras. Obecnie część z tych tancerzy jest również w Get There Team.

Dansa Bling The Grooving King

Związany z Xpressionz (czyli Orvillem ). Bling to bardzo dokładny i cierpliwy nauczyciel. Zaraża pozytywną energią. Uczy attitude i Groove – najważniejsze jest to, co wkładamy w taniec a prawidłowe wykonanie danego kroku przyjdzie samo. Kroki Blinga to m.in. groove, no parking, stay clear, shootist, ankle strap. Prowadził dwukrotnie warsztaty w Warszawie zorganizowane przez Ale Camara w 2015 i 2016 r.

Black Eagles (Craig, Nick I JR)

Ekipa Black Eagles to tancerze new school (kroki new school są bardzo często rozliczane na 8,  pracują głównie nogi, ręce i klatka piersiowa) spoza Kingston. Swój styl tańca określają jako dancehall next level.

Kroki od BE to m.in.: Sick inna mi head, too Bad for you, yardie, smoothness, magical, confuse.

Magnificent Dancers (Shammi, Deco, Kemar, Kevin)

To kolejna ekipa spoza Kingston specjalizująca się w stylu New skool. Ich styl tańca można określić jako happy dancehall – nie ma tutaj kroków agresywnych, czy imitujących strzelanie (które są b. popularne wśród młodych ekip).  Chłopaki trenują nad brzegiem morza i basenem, może stąd taki chill. W ich tańcu dużo jest pracy nóg i fali klatki piersiowej. Zajęcia z nimi to olbrzymia dawka pozytywnej energii. Ponadto na zajęcia przychodzą wszyscy członkowie ekipy,  dlatego uwaga skupiona jest na każdym uczniu. Chłopaki na bieżąco podchodzą tłumaczą i korygują błędy.

Kroki od Magnificent dancers: move yuh feet, move mountains, zimbo, pull out, roll out, mijick, rugu zugu.

Elite team (Andre Cosmic, Giddy, Kemi)

Są ekipą New skool. Kroki od Elite team są bardzo znane na Jamajce. Ich taniec to kroki rozliczane na 8 i bardzo dużo pracy nóg. Na zajęcia przychodzą wszyscy członkowie ekipy, dzięki czemu każdy student może poczuć się jak na zajęciach indywidualnych.

Kroki od Elite: foot action, stop follow me, gringo, scorpion Sting.

Sri Lanka & Riffical Team

Sri Lanka założył grupę, która nazywa się Riffical Team. Są bardzo znani na Jamajce. Mają swoje pozdrowienie polegające na tym, że gdy ktoś powie Riffical wszyscy odpowiadaj Spiritual. Swój styl tańca określają mianem Spiritual. Znane kroki: cheer for the girls dem, godzilla, nine mines.

Orville (Mad Profesor) Xpressionz

Zwany też Professorem lub Mad Professorem. Zajęcia z Orvillem w jego studio to olbrzymia dawka  wiedzy – to połączenie zajęć praktycznych z wykładem. Professor prowadzi swoje zajęcia zaczynając od podstawi początków Dancehallu a kończąc na najpopularniejszych w danym momencie krokach.

Kool Kid

Od wielu lat związany z Colo Squad, obecnie też Get There Team. Stworzył jeden z najpopularniejszych kroków w 2016 roku: breadfruit/roast Or fry.

Do zajęć podchodzi z dużą precyzją.  Dla niego ważne jest nie tylko wykonanie kroku ale również attitude.

DHQ Latesha

Latesha jest jedną z nielicznych dancehall queen, która uczy głównie tańca, a nie akrobacji. Tytuł International Dancehall Queen zdobyła w 2004 roku. Zajęcia z Lateshą to dawka pozytywnej kobiecej energii i sexappeal’u. Prowadziła w Warszawie warsztaty zorganizowane przez Ale Camara w 2015 r.

DHQ Aneika

Tytuł International Dancehall Queen zdobyła w 2011 roku. Jej zajęcia to w dużej mierze akrobatyka: szpagaty, headtopy (czyli stawanie na głowie) czy przewroty. Poziom trudności tych tricków dostosowuje indywidualnie dla każdej swojej uczennicy. Przy tym zaraża pozytywną energią. Prowadziła w Warszawie warsztaty zorganizowane przez Ale Camara w 2016 r.

Jest bardzo znany na Jamajce. Należy do Colo Squad/ Get There Team. Jego kroki bazują na idei krokow oldchool – mają być proste dla każdego. Na zajęciach z Gabbidonem każdy się uśmiecha i każdy tańczy. Jest absolutnie przeuroczy i pozytywny.

DHQ Danger

Dancehall Queen z Montego Bay. Charakteryzuje ją bardzo mocny, brudny styl tańca. W 2014 roku wygrała międzynarodowe zawody Dancehall Queen w Montego Bay i uzyskałą tym samym oficjalny tytuł International Dancehall Queen. Jednak popularność przyniosło jej dołączenie do oficjalnego teamu Spice. Zajmuje się także kobiecym boksem. Jej siostra (DH Tall Up) wygrała International Dancehall Queen Competition w 2013 roku. Zarówno jedna, jak i druga siostra, są bohaterkami filmu o życiu Dancehall Queen ,”Bruk Out Movie”. Jednym z bardziej znanych kroków Danger jest indicator. Prowadziła w Warszawie warsztaty zorganizowane przez tancerkę SalsHall Ortodox Wiktorię w 2016 r.

Shakespear

Tancerz Get ThereTeam aka Colo Squad. Znany z dużych, kolorowych okularów, które zawsze nosi. Jego najbardziej znane kroki to winnings i rock di world. Shakespear zdobył nagrodę najlepszego tancerza w 2015. Dostał  również nagrodę dla najlepszego tancerza weddy weddy 2016.

Latonya

Założycielka najpopularniejszego na Jamajce studia tańca Dance JA, do którego przyjeżdżają tancerze z całego świata. Tworzy kobiece kroki, które określa mianem stylish moves i jak sama podkreśla jej styl tańca charakteryzuje klasa i pewność siebie. Jej kroki są bardziej eleganckie i delikatniejsze niż kroki innych tancerek. Latonya co roku bardzo dużo podróżuje po całym świecie. Najpopularniejsze kroki to: pretty wine, clap yourself, classy, Xcuze mi plz, hardcore, legginz, mash up.

DHQ Nickeisha

Wygrała zawody St Catherine Dancehall Queen. Jej popularne kroki to needle eye i mosquito net. Jest bardzo znaną i cenioną na Jamajce tancerką, zapraszaną do większości klipów znanych artystów. Przez wiele lat współpracowała ze Spice ale można zobaczyć ją w klipach wielu wykonawców.

Crazy Hype (Michael Graham)

W 2006 roku wraz ze Sri Lanką założył ekipę M.O.B. (Man Of Bussines). Poza tańczeniem jest także wokalistą. Znane kroki: mi nuh know, mi nuh see dem, MVP. Bardzo dużo podróżuje po Europie. Prowadził w Warszawie warsztaty zorganizowane przez Ale Camara w 2014 r.

Shelly Belly

Tańczył u Johnego Hypa. Bardzo znany tancerz, showaman i od niedawna wokalista. Charakteryzuje go bardzo agresywny, gangsterski styl tańca. Znany z efektownych i niebezpiecznych daggeringów oraz popisowego numeru chain swing polegającego na dynamicznym poruszaniu całym ciałem, w czasie którego ozdobny łańcuch kręci się wokół szyi niczym hula hop. Najpopularniejsze kroki: 90s rock, tek ova, chip chop, motorways, fix it, belleh. Prowadził w Warszawie warsztaty zorganizowane przez Ale Camara w 2016 r.

Dancehall w Warszawie – dołącz do zajęć z najlepszymi instruktorami w Szkole Tańców Karaibskich SHO!

Aktualne terminy zajęć Dancehall w Warszawie znajdziecie tutaj! 🙂