Afro Fusion

Afro Fusion to mieszanka wszystkich styli pochodzących z Afryki. Ruchy w tańcu Afro Fusion są energiczne, często szybkie, wyraźne i artystyczne. Mając to na uwadze, podstawą w Afro Fusion są ugięte kolana, czyli tak zwany “bounce”. Często wyraźnie zaznaczone są kobiece części ciała, co pierwotnie wiązało się z pokazaniem płodności kobiety. W tym tańcu najważniejszy jest pełen ruch całego ciała, zaś praca rąk pełni funkcje ozdobnika lub gestów symbolizujących różne elementy kultury. W Afro Fusion skupiamy się na przekazaniu emocji i uczuć.

 

W Afro Fusion wyróżnia się m.in. style Ndombolo, Azonto, Naija Fusion oraz Amapiano.

 

Co to jest Ndombolo?

Początki Ndombolo sięgają ok. 1960 r., kiedy Demokratyczna Republika Kongo odzyskała niepodległość od Belgii. W tym okresie w Congo królowała głównie muzyka Soukus (od francuskiego słowa socouer, czyli shake it). Jednym z wykonujących ją zespołów był Loketo, co w języku Lingala oznacza biodra. Stąd narodziła się nazwa LOKETO, znana do dziś jako Wine. Samo słowo “Ndombolo” swoją popularność zyskało dzięki piosence o tej samej nazwie z 1997 r., którą wykonywał zespół BCBG na czele z JB Mpiana. W każdym show tego muzyka kładziono duży nacisk na taniec. To właśnie na jego koncercie w 1999 r. słowo Ndombolo posłużyło do animacji tancerzy. I to tutaj pojawił się ruch znany nam jako pierwszy krok Ndombolo o tej samej nazwie.

Rewolucje w Soukous zapoczątkował KANDA BONGO MAN. Jego forma Soukous przerodziła się w Kwassa Kwassa. Był to taniec stworzony w latach 80. XX w. przez Jeannorę – mechanika z Kinszasy z Demokratycznej Republiki Konga. W Kwassa Kwassa biodra poruszają się do przodu i do tyłu, podczas gdy ręce poruszają się za biodrami. To nadało początek muzyce, która była szybsza i bardziej energiczna, czyli już znanego, jako gatunek muzyczny i taneczny Ndombolo.

Za twórce Ndombolo uważa się Radja Kula. Jednym z największych artystów Ndombolo jest Koffi Olomide. To dzięki niemu Ndombolo zaczęło zdobywać popularność również w innych krajach.

 

Co to jest Azonto?

Azonto to gatunek muzyczny oraz forma tańca, która polega przede wszystkim na charakterystycznym ruchu ciała w podobnym rytmie z niewielką ilością kroków. Jak w większości tańców afrykańskich podstawą są ugięte kolana i ruch bioder.

Poprzez ruch w Azonto pokazujemy czynności życiowe, m.in. takie jak mycie się, pranie, gotowanie, boksowanie czy malowanie twarzy. Dużą rolę w tym tańcu odgrywa również mimika.

Popularność Azonto zapoczątkowała muzyka – dokładnie dwa utwory, które w krótkim czasie stały się viralem: Sarkodie – U Go Kill Me oraz Azonto – Fuse ODG ft. Tiffany.

Azonto tańczymy do różnych gatunków muzycznych, głównie do Afrobeat. Do najpopularniejszych wykonawców muzyki Azonto zaliczamy: Gasmilla, Guru, 3×3, Itz Tiffany, Bisa Kdei, Wizkid, Sarkodie.

 

Historia

Wszystko wywodzi się od ghanijskiego tańca Kpanlogo, powstałego w latach 60. XX wieku. Termin Azonto pochodzi od wyrazu Abontoa oznaczającego brzydką dziewczynę. Pierwotnie jako Azonto określano niesforne dziewczęta. Jednak przypuszcza się, że samo określenie tańca pochodzi od wyrazu Apam, co dosłownie znaczy “pracować”.

Taniec Azonto ewoluował w bardzo szybkim tempie poprzez wpływ współczesnej kultury tanecznej Afryki Zachodniej. W występach tancerzy możemy zaobserwować motywy zaczerpnięte z kultury zachodu, np. charakterystyczny strój – obcisłe jeansy i koszulki oraz elementy tańców Breakdance, Dancehall i Popping.

Zanim Azonto stało się popularne było tańcem ze szkolnych ławek, tańczonym przez licealistów w Ghanie. To, co dziś obserwujemy, jest modyfikacją pierwotnej, uczniowskiej wersji.

 

Naija Fusion

Jest to forma fuzji tanecznej, która czerpie z Dancehall’u oraz elementów tańców nigeryjskich, takich jak: Alanta, Skelewu, Shoki, Galala, The Jerk, Boogalu, tańczonej do muzyki Afrobeat.

Do najbardziej znanych nigeryjskich artystów zalicza się: Wizkid, Davido, P-square, Iyanya, Timaya, Yemi Alade, Kcee.

afro fusion warszawa

 

Co to jest Amapiano?

Amapiano, czyli “pianino” w języku Zulu w RPA, to jeden z najnowszych, a zarazem już najgorętszych stylów Afro. Narodził się w 2012 r., ale popularnością eksplodował w czasie pandemii. Pod nazwą Amapiano bardziej znany jest gatunek muzyczny, do którego tańczymy Afro. To wyrazisty gatunek muzyki house z południowej Afryki, który bardzo szybko się rozwija i zdobywa ogromną popularność. Stanowi połączenie muzyki deep house, jazz i lounge.

Ale Amapiano to znacznie więcej niż gatunek muzyki – jeszcze bardziej wpływa na styl, taniec, przemysł muzyczny w RPA. Warto zauważyć, że dziś nawet mówi się, że Amapiano to styl życia, który staje się już globalny. Filmy z tańcem Amapiano obiegają platformę TikTok, a ulice RPA tętnią jego dźwiękiem – wprost z samochodów, klubów, domów i ulic. W 2021 r. playlista Amapiano Grooves w Spotify miała ponad 50 milionów odtworzeń na całym świecie. Chociaż Amapiano z początku zdominowali artyści płci męskiej, dziś pojawia się w nim coraz więcej kobiet – DJek, tanecerek, wokalistek, a nawet projektantek mody.

afro fusion warszawa afro fusion warszawa

 

Co to jest Afrobeat?

Jest to gatunek muzyczny, który powstał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w Nigerii. To kombinacja tradycyjnych nigeryjskich rytmów z amerykańskim funk’iem i jazz’em. Początki Afrobeat’u są silnie połączone z muzyką plemienia Yoruba, która opierała się na bębnach. Dlatego Afrobeat był mocno zakorzeniony z lokalną kulturą i religią. Później motywy muzyczne szybko adaptowała Ameryka Łacińska, głównie Karaiby. Dalsza droga w głąb Ameryki była już prosta.

 

Historia Afrobeat

Afrobeat zapoczątkował Fela Kuti – nigeryjski muzyk i multiinstrumentalista, który był jedynym wykonawcą muzyki Afrobeat. Artysta był bardzo popularny – został okrzyknięty jako jeden z najbardziej charyzmatycznych oraz wyzywających artystów afrykańskich. Jego rodzina była bardzo aktywna politycznie, sam Fela był działaczem na rzecz praw człowieka. Na jego koncie znajduje się duży dorobek muzyczny, a nawet filmowy.

 

Popularność Afrobeat

Warto zauważyć, że Afrobeat jest jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych pochodzenia afrykańskiego. Był częściowo zrodzony z muzyki soul amerykańskich artystów, takich jak np. James Brown. Afrobeat współpracuje z przyśpiewkami i formami wokalnymi zwanymi zadzwoń i odpowiedz. Jest to spontaniczna relacja z mówcą i słuchaczem, która ma na celu wyrażenie emocji, jednak może być przekazana poprzez taniec czy śpiew.

Cechą charakterystyczną Afrobeatu jest jego silne, polityczne przesłanie. Artyści krytykują dyskryminację czarnych, wojny, elity polityczne i gospodarcze. Jeszcze bardziej zwracają uwagę na problemy Trzeciego Świata: głód, nędzę czy kryzys zadłużenia.

Warto zauważyć, że ten gatunek muzyczny stał się atrakcyjny także dla wielu artystów jazz’owych, między innymi dla Roy Ayers, który w 1981 r. wypuścił album pod nazwą Africa: Centre of the World.

Afrobeat przesiąknął również do świata filmu. W 2016 r. powstał pierwszy film o kulturze afrykańskiej, który skierowany jest na Afrobeat. Jest to komedio-dramat, który opowiada o historii dwóch braci i tanecznych walkach ulicznych.

afro fusion warszawa

 

Najpopularniejsi wykonawcy Afrobeats

Wizkid

Tego artystę najlepiej możemy opisać jako mocno energicznego. Jego kawałek Caro jest zarówno chwytliwym, jak i dobry do zabawy. Warto również wysłuchać Pakurumo. Utwory Wizkid’a mają mniej elementów jazz’u i funk’u, jednakże są idealne do zabawy w klubie czy w domu.

Timaya

Dla znajomych i rodziny znany jest jako Enetimi Alfred Odon. Jest nigeryjskim wokalistą najlepiej znanym z jego letniego utworu Bum Bum z 2012 r., który został zremixowany przez Michela Montano – artystę wykonującego Socę. Kawałek pochodzi z jego płyty Epiphany. Wystarczy jedno odtworzenie, żeby nie przestać go słuchać.

Davido

Inaczej David AdeDeji Adeleke. Nigeryjski wokalista muzyki R&B, którego mixy mają mieszankę różnych temp. Najbardziej rozpoznawalnym utworem jest Gobe, warto również zwrócić uwagę na Skelewu.

P-Square

Jest to muzyczny duet stworzony przez bliźniaczych braci Peter’a i Paul’a Okoye. Zespół jest znany ze swoich mixów R&B, jak np. Personally czy Collabo. Ich muzyka podtrzymuje prawdziwe dźwięki Afrobeatu.

 

Najlepsze miejsce do tańczenia Afro Fusion w Warszawie to szkoła tańca SHO ze świetną lokalizacją i instruktorami. W naszej szkole mamy tancerzy, którzy tańczą prawdziwe Afro i są mistrzami w swoim stylu!

 

Zobacz, jak wyglądają przykładowe choreografie na zajęciach Afro Fusion:

 

Dołącz na zajęcia Afro Fusion do szkoły tańca SHO. Sprawdź zajęcia w naszym grafiku zajęć! Znajdziesz tam zawsze aktualne grupy, do których możesz dołączyć. 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.