Twerk

twerk sho warszawa nauka twerku

Co to jest Twerk?

Twerk jest to styl tańca przeznaczony dla kobiet, ale zyskuje coraz większą popularność także wśród mężczyzn. Polega na rytmicznych ruchach pośladkami i biodrami w górę i dół, na boki oraz po okręgu. Opiera się także na różnego rodzaju trzęsieniach i potrząsaniach pupą. Coraz więcej z tych ruchów posiada swoje własne nazwy. Część z nich pochodzi ze stylu Dancehall Queen Style, jak wine, jggle czy drop.

Styl ten wykształcił się stosunkowo niedawno, jednak zyskał ogromną popularność na całym świecie. Cały czas rozwija się bardzo dynamicznie i zyskuje wiele nowych odmian. Często łączy się z różnymi stylami i tworzy fuzję, jak np. coraz bardziej popularny dzisiaj styl Twerk in Heels.

 

 

Dla kogo jest kurs tańca Twerk?

Zajęcia Twerk są dla każdego! Osoby odważne od razu poczują się w tym stylu dobrze, jak ryba w wodzie. Natomiast osoby bardziej skrępowane, dzięki tym zajęciom nabiorą pewności siebie i odwagi, zarówno na parkiecie, jak i w życiu codziennym. Nauczą się do tego akceptować swoje ciało takim, jakim jest. Można wręcz powiedzieć, że zajęcia mają charakter terapeutyczny. Tańcząc Twerk nie tylko wzmocnimy nogi, poprawimy sylwetkę i zyskamy nowe umiejętności taneczne, ale poprawimy swoją samoocenę i zyskamy pewność siebie. To efekt uboczny zajęć, który zawsze występuje oraz jest bardzo mocno odczuwalny. W tym tańcu można poczuć się wyjątkowo kobieco i seksownie, wręcz nawet drapieżnie i lekko wyzywająco.

Warto zauważyć, że od początku swojego istnienia Twerk nie narzuca tancerkom żadnej, określonej sylwetki. Nie ogranicza się do powszechnie znanej figury i kształtów wysokiej tancerki o szczupłej talii i długich nogach. To styl przeznaczony dla kobiet o każdym rozmiarze i każdym typie figury. Wręcz preferowane są tutaj sylwetki bardziej okrągłe, powszechnie nazywane thick (sylwetka okrągła, mniejszy Plus Size), slim thick (szczupła sylwetka z mocno zaokrągloną pupą) i fluffy (wszystkie większe rozmiary Plus Size). O tych typach sylwetek i tańcu Twerk mówiły w wywiadzie dla Wysokie Obcasy nasze dwie instruktorki – Ale Camara i Alicja Sikora.

Historia i pochodzenie Twerku

Twerk pochodzi z USA, choć oryginalne, pierwotne ruchy były wykonywane przez Afrykanki. Jednak w Afryce kobiety, jak jest do dzisiaj, zakrywały swoje pupy i nie emanowały tak swoimi kształtami w tańcu. Później w Stanach, z różnych tańców afrykańskich, wyodrębnił się ten konkretny styl, czerpiący z nich ruch bioder i potrząsanie pupą na wszystkie możliwe sposoby. Styl ten od początku czerpał z Dancehall’u i innych technik Afro, Samby i innych.

Twerk, który dzisiaj znamy pod tą nazwą, wziął się z duetu TWERK TEAM. Rozpowszechniły go właściwie dwie tancerki. Zaczęły one nagrywać filmiki i udostępniać je na YouTube. Przez to stały się popularne, a tym samym zaraziły cały świat tym stylem. Twerk zdobył popularność również za sprawą rapera Kstylis. Artysta w swoich utworach mówi o tym, jak panie mają tańczyć i jak mają poruszać swoimi pośladkami. Jego najpopularniejsze utwory, w których “opowiada” o Twerku to “Booty me down”, “Trampoline booty”, “Strippin the walk”. Nie tylko Kstylis popularyzuje ten styl, ale także tacy wykonawcy, jak Tyga, Kid Ink czy Travis Porter.

Jak wyglądają zajęcia Twerku?

Zajęcia zaczynają się ogólną rozgrzewką całego ciała. Następnie przechodzimy do ćwiczeń wzmacniających – głównie na pośladki, uda, brzuch i ręce. Takie ćwiczenia nie są obowiązkowe, ale z pewnością ułatwiają późniejsze wykonywanie ruchów. Na zajęciach z Twerku głównie szlifuje się technikę, czyli potrząsanie pośladkami w górę i w dół oraz na boki, w różnych pozycjach. Podstawową jest pozycja przykucnięta z rękoma opartymi na udach, ale równie popularna jest pozycja stojąca z wyprostowanymi nogami, w kuckach na ziemi lub pozycja horyzontalna z rękami i nogami na parkiecie. Również twerkuje się w pozycjach bardziej akrobatycznych, np. na głowie, rękach, przedramionach czy pozycjach odwróconych (z głową w dół). Twerku w takiej odmianie uczymy się na zajęciach Twerk & Dancehall Tricks. Jeżeli nauka techniki sprawia komuś trudność, najlepiej dołączyć do zajęć Twerk dla opornych, na której szlifuje się jej podstawy.

Po rozgrzewce i ewentualnym wzmacnianiu najczęściej przechodzi się do nauki choreografii, przygotowanej wcześniej przez instruktora. Układy w tym stylu tańca polegają na wykonywaniu połączonych ze sobą ruchów twerkowych. Każdy z nich wykonuje się w odpowiedniej pozycji, tempie i rytmie dopasowanym do akcentów w muzyce. Zajęcia zazwyczaj mają określone typy zaawansowania. Jeżeli chcemy rozpocząć naukę Twerku, najlepiej zapisać się na zajęcia na poziomie początkującym lub kurs przygotowujący Twerk dla opornych, gdzie instruktor uczy techniki od podstaw. Zajęcia na wyższym poziomie – Open Level – oznaczają wykonywanie trudniejszych ruchów i choreografii.

Obejrzyj na video, jak wyglądają zajęcia Twerk w Szkoła Tańców Karaibskich SHO

Obejrzyj galerię

Kurs Twerk w szkole tańca w Warszawie przez cały tydzień! Zapisz się na zajęcia w Szkole Tańców Karaibskich SHO.

Sprawdź grupy w naszym grafiku zajęć!

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.