Locking – funk – muzyka – taniec

 

Przeniesienie się do lat 70. i zabawa do funkowej muzyki!, czyli locking – funk – muzyka – taniec 😀 Będzie dużo locków, uśmiechów, no i oczywiście tańca! Jedyne, co musicie ze sobą zabrać, to pozytywne nastawienie! Nie bójcie się błędów, bo, jak sami zaraz się przekonacie, chwila zastanowienia jest tutaj wskazana! 😉

Czym jest Locking?

 

To styl, który powstał w nocnych klubach Los Angeles we wczesnych latach 70-tych. Był częścią kultury funkowej, będącej głosem czarnej Ameryki. Głos ten oznajmiał pewność siebie i dumę ze swojego pochodzenia. W skład tej kultury wchodziły m.in. muzyka (funk), taniec (locking, popping) oraz moda (duże afro, kolorowe ubrania). Jest pierwszym tańcem z rodziny amerykańskich tańców ulicznych.

Charakterystyka stylu

 

Locking w dużej mierze skupia się na pracy rąk. Jednocześnie jest bardzo energicznym stylem, zawierającym również kroki o charakterze akrobatycznym. Jego podstawą jest ?Lock?, czyli zatrzymanie w charakterystycznej lekko pochylonej pozycji z uniesionymi łokciami. Z początku, Locking był tańcem wyłącznie improwizowanym, a najważniejszy w nim był indywidualizm i własny styl. Następnie, z czasem, zaczęły powstawać grupy taneczne tworzące synchronizowane choreografie. Nadal jednak improwizacja jest bardzo istotnym elementem tego stylu.

Historia Lockingu

Taniec ten powstał w 1970 r. w  Los Angeles w wyniku pomyłki jednej osoby. Jego twórcą jest Don Campbell. Don, próbował nauczyć się popularnych wówczas tańców klubowych. Nie był on jednak tancerzem, nie potrafił dobrze łączyć ze sobą ruchów i często zatrzymywał się, żeby zastanowić się, co zrobić dalej. Zatrzymanie to zyskało nazwę ?Lock? i  stało się jego znakiem rozpoznawczym. Z czasem, inni zaczęli naśladować jego styl poruszania się oraz wymyślać nowe kroki. Nowe ruchy następnie stały się częścią stylu tańca ? Lockingu (pierwotna nazwa Campbellocking).     

Przełomowym momentem dla popularności tego tańca był program ?Soul Train?. Program ten promował afroamerykańską muzykę i  taniec. Don Campbell był jednym ze stałych tancerzy programu w latach 1971-1973. To właśnie dzięki temu Locking poznały całe Stany Zjednoczone. Soul Train nie płacił tancerzom za udział programie. Campbell w 1973 r. odszedł z programu i zaczął występować razem ze stworzoną przez siebie grupą taneczną ?The  Lockers?. Do oryginalnego składu tej grupy należeli: Fred ?Mr. Penguin? Berry, Toni Basil, Adolfo ?Shabadoo? Quinones, Greg ?Campbellock Jr? Pope, Bill ?Slim the Robot? Williams oraz Leo ?Fluky Luke? Williamson.

Dziś Locking jest znany i tańczony na całym świecie. Szczególnie dużą popularność zyskał w krajach azjatyckich, m.in. Japonii i Korei.

 

                                                                                           Kadr z programu Soul Train

Współczesny Locking w wykonaniu Koreańczyków!

https:/www.youtube.com/watch?v=vQmnAvnFl0M

 

Locking – pokaz Yoshie i GOGO Brothers!

https:/www.youtube.com/watch?v=3HQM17JTXKg&ab_channel=nekomon1

 

Tutaj możecie sprawdzić, jak wygląda Lockingowa bitwa! 😀

https:/www.youtube.com/watch?v=pLuL96MGXzE

 

A teraz przed Wami sam mistrz – twórca stylu – Don Campbell! 😀

https:/www.youtube.com/watch?v=LKFafJWpiyc

 

 

W naszym grafiku możecie sprawdzić, kiedy Lockujemy w SHO -> sprawdź tutaj!

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.