Samba

 

 

Czym jest Samba?

Samba brazylijska to taniec przede wszystkim kojarzący się z karnawałem w Rio De Janeiro. Z pewnością jest to styl bardzo żywy i energiczny. Charakteryzuje się zmysłowym i rytmicznym ruchem ciała, przede wszystkim bioder. Istnieją różne rodzaje Samby – m.in. styl przeznaczony do tańca towarzyskiego. Na zajęciach tanecznych uczymy się Samby brazylijskiej, przeznaczonej do występów solowych.

 

Podczas kursu tańca Samby nauczysz się:

 • podstawowych ruchów,
 • rytmiki,
 • izolacji,
 • prawidłowej postawy ciała,
 • tańca w butach na obcasie.

 

Samba – historia

Samba swoje korzenie ma nie w Brazylii, lecz w Afryce. Dokładnie jej korzeniami są religijne tańce afrykańskie. Jednak tak naprawdę zaczęła się rozwijać podczas kolonizacji Brazylii przez Portugalczyków. Warto zauważyć, że Sambę tańczono głównie w wioskach niewolników. Niewolnicy z Afryki podtrzymywali swoją kulturę, zbierając się na koniec dnia w kręgu, w którym grano capoeirę lub tańczono Sambę. Najczęściej jednak Sambę wykonywano po zakończeniu jogo, zwykle w celu uwiedzenia czy zwrócenia na siebie uwagi partnerki. Towarzyszyła temu muzyka grana na berimbau, pandeiro, atabaque, przy akompaniamencie śpiewu oraz klaskania.

Ciężko jest stwierdzić pochodzenie słowa “Samba”. Prawdopodobnie wywodzi się ono ze słów, takich jak: semba, esemba, ohisemba, masemba, desamba, sesemba, które oznaczają dotykanie się brzuchami, tańczenie do klaskania dłońmi, taniec z wybijaniem rytmu nogami.

 

 

Jak zacząć tańczyć Sambę? Kurs Samby w szkole tańca

Na pierwszych zajęciach Samby uczymy się tego, jak podczas tańca wprawić w ruch całe ciało. Samba charakteryzuje się tym, że tylko głowa jest “nieruchoma” (wynika to z tego, iż jednym z elementów stroju jest pióropusz, który przy gwałtownych ruchach głowy spada). Na kursie Samby w szkole tańca uczymy się wprawienia w ruch klatki piersiowej, ramion, bioder i pośladków za pomocą izolacji. Poznajemy prawidłowe ułożenie rąk i dłoni, które również są nieodłącznym elementem Samby i sprawiają, że każdy ruch wygląda płynnie i kobieco.

Jednak przede wszystkim, na pierwszych zajęciach, poznajemy szkielet “kroku podstawowego”, czyli kroku najbardziej kojarzonego z Sambą. Charakteryzuje się on dynamiczną pracą nóg, która wprawia w ruch biodra i pośladki i jest rozliczany “na trzy”. Krok ten, mimo swojej nazwy, jest dosyć trudny. Jednak regularna praca nad nim daje karnawałowe efekty i już po kilku zajęciach widać pierwsze rezultaty ćwiczeń.

Po zapoznaniu się z podstawowymi ruchami, na kursie Samby uczymy się krótkiej choreografii, z wykorzystaniem nowo poznanych kroków. Choreografia może być dynamiczna i energiczna – tańczona jest wtedy do brazylijskiej batucady. Może też być bardziej zmysłowa i spokojna – Samba reggae, Axé itp.

Zwykle Samba brazylijska tańczona jest solo, dlatego od czasu do czasu, na zajęciach instruktorki będą dawały możliwość improwizacji. Podczas takiego ćwiczenia należy, w rytm puszczonej muzyki, wykorzystać wszystkie poznane wcześniej ruchy i kroki, aby cała improwizacja wyglądała energicznie i zmysłowo oraz dawała wrażenie, że osoba tańcząca jest pewna siebie i kobieca.

Kurs Samby brazylijskiej

Samby brazylijskiej możesz uczyć się w Szkole Tańców Karaibskich SHO – wyjątkowej szkole tańca w Warszawie.

 

Najważniejsze ruchy/kroki Samby

 • Krok podstawowy
 • Krok podstawowy (do boku)
 • Kroki Afro-Samby i Axé
 • Elementy tańców afro-brazylijskich
 • Ruchy bioder i pupy
 • Ruchy klatką piersiową
 • Poruszanie ramionami
 • Praca rąk
 • Ułożenie dłoni
 • Ustawienie stóp, praca na obcasie

 

Najważniejsze wydarzenia wokół Samby

Kluczowe wydarzenia na świecie, związane z Sambą, to karnawał w Brazylii w Rio De Janeiro, we Włoszech w Wenecji oraz festiwal w Wielkiej Brytanii – Notting Hill Carnival.

Najpopularniejszy karnawał w Rio de Janeiro rozpoczyna się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwa przez pięć dni. Otwarciem karnawału jest pokaz sztucznych ogni oraz przekazanie uczestnikom parady kluczy do miasta. Następnie zaczyna się rywalizacja członków szkół brazylijskiej Samby, którzy konkurują ze sobą w tańcu przez pięć dni i nocy. Specjalnie na tę okazję uczestnicy parady przygotowują wyjątkowe, pełne piór, cekinów, brokatu i kolorów, stroje karnawałowe, często mocno eksponujące ciało. Bardzo często ludzie do tej parady przygotowują się przez cały rok, aby wypaść podczas niej jak najlepiej oraz zrobić jak największe wrażenie. Karnawał kończy się w Środę Popielcową nad ranem wybraniem najlepszej szkoły Samby.

Karnawał Notting Hill jest to coroczny festiwal trwający dwa dni w sierpniu w dzielnicy Notting Hill. W paradzie biorą udział przebrane w kostiumy zespoły tańczące w rytm muzyki. Uczestnicy bawią się na scenach od godziny 9 do 20, a potem przenoszą się do klubów. Podczas wydarzenia wybierane są najlepsze zespoły oraz orkiestry grające na narodowych instrumentach z Trynidadu i Tobago. Wybiera się również Miss, Mistera oraz DJ-a karnawału.

W Polsce, jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z Sambą jest Wielokulturowe Warszawskie Street Party. Oprócz różnych szkół tańca, grup tanecznych i organizacji kulturowych, można tam zobaczyć tancerki Samby brazylijskiej, które występują w tradycyjnych strojach do muzyki na żywo. To wydarzenie odbywa się co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia.

 

 

 

Zobacz, jak wyglądają przykładowe choreografie Samby brazylijskiej na zajęciach w naszej szkole tańca:

Sprawdź zajęcia taneczne w naszej szkole tańca w Warszawie – grafik zajęć!

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.