Afro Dance ? co to jest?

 

Afro Dance opiera się na tradycyjnej kulturze afrykańskiej. To najbardziej tradycyjna forma tańca afrykańskiego, wciąż bardzo popularna w Afryce Zachodniej. W rejonach Gwinei, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Mali stanowi głównie taniec użytkowy, powszechnie tańczony przy okazji różnych ceremonii, jak wesela czy wieczory panieńskie.

W Afro Dance pracujemy wszystkimi częściami ciała, ale w sposób określony. Ważne jest, aby izolować górną cześć ciała od dolnej i na odwrót. Ten rodzaj tańca znakomicie wpływa na kondycję, odstresowuje i energetyzuje. W solowym tańcu afrykańskim znajdziemy dużą ilość improwizacji. Jednak, żeby nauczyć się go tańczyć, musimy najpierw opanować podstawy, na które składają się zarówno ruchy obszerne, eleganckie i powolne, jak i skoczne, siłowe i dynamiczne.

Afro Dance – rytm i muzyka

W Afro Dance niezwykle istotna jest muzyka ? akompaniament bębnów dundun i djembe, a nierzadko także śpiewu i melodyjnych instrumentów, jak balafon i kora. W tańcu afrykańskim charakterystyczne jest wykonywanie kilkukrotnie jednego kroku. Zmieniamy go dopiero wtedy, gdy usłyszymy sygnał zagrany przez bęben solowy. Z tego względu, w tym tańcu bardzo ważna jest współpraca z muzykami i słuchanie rytmu, który nadaje tempo i charakter naszym krokom.

W Afryce tancerze są bardzo cenieni i wysoko opłacani. W tamtych rejonach normalną rzeczą jest, że każdy potrafi tańczyć Afro. Jednak już w Europie jest to bardziej zjawisko kulturowe i niszowe. Pomimo tego jego elementy odnajdziemy w wielu innych popularnych obecnie tańcach, takich jak samba, salsa, jazz czy locking.

 

Jak wyglądają zajęcia Afro Dance?

 

Zajęciom towarzyszy niezwykle dynamiczna muzyka, bazująca na oryginalnych rytmach z Afryki Zachodniej, takich jak djole, dundunba, sorsornet, sunu, yankadi, mendiani czy diansa. Ważnym elementem zajęć jest rozgrzewka z ćwiczeniami wzmacniającymi i izolującymi. Po rozgrzaniu następuje nauka choreografii, złożonej z kilku kroków tanecznych – mniej lub bardziej skomplikowanych, zależnie od poziomu grupy. Kroki są bardzo zróżnicowane ? od zmysłowych i kołyszących, po twarde i siłowe. Wszystkie jednak są mocno otwierające ciało i bardzo energetyczne. Dlatego też na koniec zajęć, aby się zrelaksować i uspokoić, wykonujemy kilka prostych ćwiczeń rozciągających.

Taniec Afro otwiera na rytm i kształtuje aktywny sposób słuchania muzyki poprzez ciągłą styczność z metrum i rytmem nietypowym w krajach europejskich. Jest to doskonały sposób, żeby ulepszyć swoją kondycję i ogólną sprawność oraz zyskać zmysłową, piękną sylwetkę. Szybko wyrabiamy tutaj też pewność, gibkość i elastyczność ruchu w tańcu.

Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich osób ? dla pań i dla panów. Niezależnie od kształtów, rozmiaru czy doświadczenia.


Afro Dance to zajęcia, które dadzą odprężenie po ciężkim dniu, pozytywnie naenergetyzują i pobudzą egzotycznymi dźwiękami
.

 

Zobacz, jak wygląda prawdziwy Afro Dance, jakiego uczymy w naszej szkole tańca w Warszawie – w Szkole Tańców Karaibskich SHO:

 

 

Sprawdź, jakie mamy zajęcia w naszym grafiku zajęć! Znajdziesz tam zawsze aktualne grupy, do których możesz dołączyć. 

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.