Dancehall Queen Style

Dancehall Queen Style jest to odmiana dancehallu przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Na Jamajce Dancehall Queen Style rozwija się równolegle do „męskiego” dancehallu, od lat nie tracąc na popularności. Poza słynnymi shake’ami tancerki wykonują mnóstwo spektakularnych ruchów i figur wymagających ogromnej sprawności fizycznej, siły, koordynacji i rozciągnięcia. Wszystko obowiązkowo doprawione jest odpowiednią dawką pewności siebie, kobiecości i sexappeal’u, tworząc niezapomniane widowisko!

Historia Dancehall Queen Style

Wraz ze wzrostem popularności muzyki dancehall na wyspie w latach 80-tych zaczął też pomału zmieniać się sposób tańczenia. Kobiety zaczęły odważniej i dynamiczniej ruszać biodrami, prześcigając się w pomysłach na nowe ruchy i figury.

W latach 90 zaczęły odbywać się pierwsze konkursy Dancehall Queen na Jamajce. Stały się one szansą dla młodych, utalentowanych tancerek na zaprezentowanie swoich umiejętności przed szerszą publicznością i niewątpliwie przyczyniły się do dynamicznego rozwoju tego stylu. W 1997 roku powstał nawet film pt. „Dancehall Queen” opowiadający historię kobiety, której życie zmieniły takie zawody. Pierwszą DHQ która na Jamajce stała się prawdziwą gwiazdą była Carlene – znana z nieprzeciętnej urody, niesamowitych kostiumów i swojego flagowego ruchu „butterfly”, który wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych kobiecych dancehallowych kroków.

Najważniejsze ruchy

Podstawą Dancehall Queen Style jest umiejętność poruszania biodrami – wykonywania wine’ów (płynnego i seksownego kręcenia biodrami) i shake’ów (rytmicznego potrząsania pupą). W Dancehall Queen Style ogromną rolę odgrywają też akrobacje. Do najbardziej rozpowszechnionych zaliczamy różnego rodzaju szpagaty oraz headtop (stanie na głowie), ale to oczywiście nie wszystko. Dziewczyny na Jamajce cały czas wymyślają nowe triki i akrobacje, przez co styl ten nie przestaje się rozwijać i zaskakiwać kolejnymi szalonymi pomysłami.

Zawody

Największymi i najbardziej znanymi zawodami są mistrzostwa International Dancehall Queen odbywające się co roku w Montego Bay na Jamajce. Zjeżdżają się na nie najlepsze tancerki z całego Świata: Japonii, Europy, USA. Dziewczyny prezentują swoje niesamowite umiejętności, choreografie, akrobacje, ale też stroje, rekwizyty i fryzury (które są ważnym elementem całego show i również wpływają na ocenę). Poza głosami jury duże znaczenie ma też opinia publiczności – ta dziewczyna, która najbardziej porwie oglądających swoją charyzmą, urokiem i pomysłowością ma dużą szansę zostać kolejną Królową.

W Polsce organizowane są dwa wydarzenia posiadające oficjalny patronat IDHQ: Dancehall Queen Polska oraz Slavic Dancehall Queen. Oba są przepustką dla wybranej tancerki do wyjazdu na Jamajkę i reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata.

Nasz bieżący rozkład Dancehall Queen Style znajdziecie tutaj. 🙂