Dancehall Queen Style

Dancehall Queen Style jest to odmiana Dancehallu przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Na Jamajce Dancehall Queen Style rozwija się równolegle do “męskiego” Dancehallu, od lat nie tracąc na popularności. Poza słynnymi shake’ami, czyli Twerkiem, tancerki wykonują mnóstwo spektakularnych ruchów i figur wymagających ogromnej sprawności fizycznej, siły, koordynacji i rozciągnięcia. Wszystko obowiązkowo doprawione jest odpowiednią dawką pewności siebie, kobiecości i sexappeal’u, tworząc niezapomniane widowisko!

Historia Dancehall Queen Style

Wraz ze wzrostem popularności muzyki Dancehall na wyspie, w latach 80-tych zaczął też powoli zmieniać się sposób tańczenia. Kobiety zaczęły odważniej i dynamiczniej ruszać biodrami, prześcigając się w pomysłach na nowe ruchy i figury.

W latach 90-tych zaczęły odbywać się pierwsze konkursy Dancehall Queen na Jamajce, na których przyznawano najlepszym tytuł DHQ. Stały się one szansą dla młodych, utalentowanych tancerek na zaprezentowanie swoich umiejętności przed szerszą publicznością i niewątpliwie przyczyniły się do dynamicznego rozwoju tego stylu. W 1997 roku powstał nawet film pt. “Dancehall Queen” opowiadający historię kobiety, której życie zmieniły takie zawody. Pierwszą DHQ która na Jamajce stała się prawdziwą gwiazdą była Carlene – znana z nieprzeciętnej urody, niesamowitych kostiumów i swojego flagowego ruchu “butterfly”, który wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych kobiecych dancehallowych kroków.

Na czym polega styl?

Technika składa się z 3 elementów. Pierwszym z nich są kobiece kroki, do których często są dedykowane piosenki. Kroków jest bardzo dużo, przykładowe to: one drop, go go wine, poppy tail, tip on your toe, tempo wine, izzy wine, hanky panky, dutty wine, hot up, up in deh, ghetto gyal wine, hot wuk, pretty wine, needle eye. Pozostałymi elementami są wszelkie formy shake’ów i tzw. twerkingu oraz akrobacji.

Kroki, shake’i, akrobacje

Podstawą Dancehall Queen Style jest umiejętność poruszania biodrami – wykonywania wine’ów (płynnego i seksownego kręcenia biodrami) i shake’ów (rytmicznego potrząsania pupą). W Dancehall Queen Style ogromną rolę odgrywają też akrobacje. Do najbardziej rozpowszechnionych zaliczamy różnego rodzaju szpagaty oraz headtop (stanie na głowie), ale to oczywiście nie wszystko. Dziewczyny na Jamajce cały czas wymyślają nowe triki i akrobacje, przez co styl ten nie przestaje się rozwijać i zaskakiwać kolejnymi szalonymi pomysłami.

Zawody Dancehall Queen Style

Największymi i najbardziej znanymi zawodami są mistrzostwa International Dancehall Queen odbywające się co roku w Montego Bay na Jamajce. Zjeżdżają się na nie najlepsze tancerki z całego Świata: Japonii, Europy, USA. Dziewczyny prezentują swoje niesamowite umiejętności, choreografie, akrobacje, ale też stroje, rekwizyty i fryzury (które są ważnym elementem całego show i również wpływają na ocenę). Poza głosami jury, duże znaczenie ma też opinia publiczności – ta dziewczyna, która najbardziej porwie oglądających swoją charyzmą, urokiem i pomysłowością ma dużą szansę zostać kolejną Królową.

Słynne Dancehall Queen

Przede wszystkim tancerka DHQ to nie tylko dziewczyna, która wykonuje sprawnie kroki, shake’i czy zna akrobacje. Przede wszystkim to osoba, która bawi i porywa tłumy, niezmiennie je zadziwiając. Najlepsze tancerki to wcale nie te, które mają najwięcej tytułów, ale te, które były i nieustająco są w stanie szokować publiczność – swoją lokalną, ale też międzynarodową, do czego przyczyniają się social media.

Zdarzają się pokazy, do których powraca się po wielu, wielu latach. To pokazy, na których tancerki nadały kolejny, wyższy poziom i masę inspiracji, która rozprzestrzeniła się na cały świat.

Ikona stylu DHQ Carlene Smith jest pierwszą królową Dancehall na Jamajce. Zyskała tytuł w 1992 roku. To ona zapoczątkowała cały styl i nadała mu jego znany do dzisiaj charakter.

DHQ Junko to pierwsza dziewczyna niepochodząca z Jamajki, która wygrała International Dancehall Queen oraz jedna z pierwszych, która na zawodach wykonała skomplikowaną sekwencję ruchów na głowie.

DHQ Tavia Morris zwyciężyła zawody w butach do pole dance i pokazała zestaw niebywałych akrobacji, które później masa tancerek próbowała powtarzać przez kolejne lata.

DHQ Danger i DHQ Tall up, czyli słynne siostry z Montego Bay, które charakteryzuje niesamowicie szorstki i agresywny styl. Do dziś niezwykle znane w dancehallowym świecie i mające wpływ na aktualny wygląd stylu.

Lista najlepszych tancerek z tytułem International Dancehall Queen

 • 1999 Stacey
 • 2002 Junko
 • 2003 Mad Michelle
 • 2004 Madd Lynn
 • 2005 Shanique Taylor
 • 2006 Shalara Gayle
 • 2007 Mo Mo
 • 2008 Michelle Young
 • 2009 Tavia Morris
 • 2010 Kristal Anderson
 • 2011 Headtop Aneika Francis

 

 

 

 

 

 

W Polsce organizowane są dwa wydarzenia posiadające oficjalny patronat IDHQ: Dancehall Queen Polska oraz Slavic Dancehall Queen. Oba są przepustką dla wybranej tancerki do wyjazdu na Jamajkę i reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata.

Na polskiej scenie najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne tancerki to:

DHQ Ula Afro – pierwsza polska tancerka z wielokrotnym mistrzostwem Polski i wieloma tytułami oraz pierwsza, która startowała w zawodach na Jamajce.

DHQ Aga, która zasłynęła swoim pokazem tańca z wężem w trakcie zawodów oraz najlepszą figurą 6:30.

Nasza DHQ Ale Camara, słynna m.in. z wykonywania oryginalnych trików ze stania na głowie i licznych akrobacji, m.in. na dziecięcym rowerku, dwóch puszkach, beczce czy butelce.

 

 

 

Dancehall Queen Style z utytułowaną tancerką w szkole tańca Warszawa 

 

W Szkole Tańców Karaibskich SHO zajęcia Dancehall Queen Style prowadzi Ale Camara – założycielka szkoły i wielokrotnie utytułowana na świecie tancerka. Ale Camara jest jedną z prekursorek tego stylu tańca w Polsce. W związku z tym w naszej szkole macie niebywałą okazję, by uczyć się tego tańca od samej mistrzyni! Najważniejsze tytuły Ale Camara: Polish Dancehall Queen 2014, Warsaw, Poland, Top 20 at International Dancehall Queen Montego Bay, 2014 Jamaica, 1st runner up at Minesota Dancehall Queen, Mineapolis 2015, USA oraz Slavic Dancehall Queen 2017, Warsaw, Poland.

 

 

 

 

 

 

Film o Dancehall Queen Style z Ale Camara

Aby dowiedzieć się z samego źródła na czym polega ten styl tańca, warto obejrzeć film dokumentalny “Bruk Out! A Dancehall Queen Documentary”. Film, nagrywany na Jamajcie i Kingston, opowiada o życiu 6 najlepszych tancerek Dancehall z całego świata.

Wśród jego bohaterek, które opowiadają o swoim tanecznym życiu, znajdziecie samą Ale Camara!

 

 

 

 

 

Kurs tańca Dancehall Queen Style w szkole tańca Warszawa! Zapisz się na zajęcia w Szkole Tańców Karaibskich SHO.

Sprawdź grupy w naszym grafiku zajęć!

 


Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.