Charleston

Czym jest Charleston?

To nazwa miasta w Stanach Zjednoczonych, w Karolinie Południowej, a także nazwa piosenki James P. Johnson oraz tańca afroamerykańskiego, który był jednym z najbardziej popularnych tańców Authentic Jazzowych. Tańczony był do muzyki jazzowej (pierwotnie Ragtime i Dixieland, później również Swing). Wyróżniamy Charleston z lat 20-tych oraz z lat 30-tych. Ten styl taneczny można wykonywać solo lub w parze.


Historia

Korzenie tańca pochodzą z Afryki, skąd przywożono do Ameryki Północnej niewolników. Uważa się, że za jego rozprzestrzenienie odpowiedzialni byli chłopcy z sierocińca Jenkins Orphanage. Ośrodek został założony w Charleston, w Karolinie Południowej, w 1891 roku, przez pastora Daniela Jenkins. W celu zmierzenia się z problemami finansowymi pastor stworzył zespół dęty, który zbierał pieniądze podróżując. Zespół ten grał muzykę Gullah, zwaną również Geechie, a muzyce zawsze towarzyszył taniec. To ponoć taniec Geechie tańczony przez chłopców z sierocińca został później przez białych Amerykanów nazwany Charleston – od miasta, z którego pochodzili chłopcy.

Na początku lat 20-tych ten styl taneczny stał się bardzo popularny w całych Stanach Zjednoczonych. Pomimo że jest to taniec afroamerykański, przez brak nagrań z czarnymi tancerzami, dziś kojarzony jest głównie z tzw. flappers. To określenie młodych, białych kobiet, które w latach 20-tych prowadziły, prowokujący jak na tamte czasy, styl życia, podkreślany m.in. przez ubiór maskujący kobiece cechy fizyczne i krótkie włosy. Kobiety te otwarcie piły alkohol, paliły papierosy i chodziły do klubów jazzowych, gdzie tańczyły właśnie Charleston.

W 1925 roku afroamerykańska tancerka, aktorka i piosenkarka Josephine Baker zaprezentowała ten taniec w Paryżu, gdzie wystąpiła wraz z rewią “La Revue Negre”. Taniec ten szybko stał się popularny również w Europie.

Różnice pomiędzy Charleston 20s i Charleston 30s

Charleston 20s

 

W latach 20-tych tańczony był do muzyki Ragtime i Dixieland. Cechy charakterystyczne dla tej odmiany to twisty oraz niekonwencjonalne, ekscentryczne i zabawne ruchy.

Charleston 30s

 

W latach 30-tych, wraz ze zmianą muzyki jazzowej i pojawienia się swingu, zmienił się również styl tego tańca. Zamiast twistów zaczęto używać kicki. Taniec ten stał się również horyzontalny – bardziej pochylona sylwetka niż w latach 20-tych.

 

Charleston 20s

 

W latach 20-tych tańczony był do muzyki Ragtime i Dixieland. Cechy charakterystyczne dla tej odmiany to twisty oraz niekonwencjonalne, ekscentryczne i zabawne ruchy.

Charleston – kurs tańca Warszawa w Szkoła Tańców Karaibskich SHO! Zapisz się!

Sprawdź zajęcia w naszym grafiku zajęć!

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.