Ragga

Czym jest Ragga?

To styl przede wszystkim choreograficzny – opiera się na choreografii, w której używamy kroków z różnych stylów. W Ragga czerpiemy mocno z jamajskiego Dancehallu, który jest jego główną inspiracją, ale także z Afro, House i Hip-hop’u. Mimo mocnego oparcia na choreografii, ten styl daje nam dużą dowolność i indywidualność w interpretowaniu muzyki, do której tańczymy.

 

 

 

Historia

Oficjalnie przyjmuje się, że Ragga powstała w 2000 r. jako efekt wymieszania się kultur na tle rozwoju infrastruktury oraz ruchów etnicznych. Łatwiejszy dostęp do świata Dancehall’u oraz Hip-hop’u prosto z USA, a wszystko na czuciu tańca jak w Afro, stworzyło wybuchową mieszankę – RAGGA. Jego twórczynią i promotorką była Laure Courtllemont, która już w latach 90. tańczyła do dancehallowych numerów Hip-hop, Afro, czy House. Za pionierów uznaje się także ekipę Ragga Jam, która to miała największy wpływ na dzisiejsze postrzeganie tego stylu. Później przez kolejne lata dalej tworzyli go różni instruktorzy i choreografowie.

Pionierzy:

  • Laure Courtllemont
  • Fatou Tera
  • Guillame Lorentz
  • Sonia Soupha
  • Audrey Bosc
  • Brice Fortune “Jiggy”

 

 

Jak wygląda styl tańca Ragga?

Ten taneczny styl opiera się na choreografii, w której istotne są izolacje ciała. Zajęcia obejmują ogromny warsztat ruchowy oraz pracę nad techniką nowych kroków – przede wszystkim dancehall’owych. Podstawą jest muzyka – odpowiednie jej czucie, akcentowanie, interpretacja. W tym tańcu przenosimy się wprost do atmosfery, którą niesie ze sobą piosenka. W efekcie tego Ragga to taniec, który daje nam ogromną dawkę pozytywnej energii, wzbudza duże emocje, niesamowicie podnosi świadomość ciała i nasze możliwości ruchowe. Co ważne, w choreografii nie ograniczamy się do jednego konkretnego stylu. Zawsze wchodzimy w mieszankę i inspirację różnymi technikami (z Dancehallem u podstaw) oraz bawimy się tym wszystkim – w odpowiednim czuciu muzyki.

 

Różnice pomiędzy Dancehallem

Taniec Ragga czerpie z podstaw Dancehallu i odnosi się z szacunkiem do całej jego kultury. Do tego dodaje elementy innych stylów, jak Afro i Hip-hop. Ważne jest, by odróżniać te dwie techniki – Ragga narodziło się w Europie, podczas gdy Dancehall na Jamajce. Mimo że bazuje na Dancehallu, daje całkowitą dowolność tancerzom i tancerkom. Nie ma w niej podziału na ruchy damskie i męskie. Liczy się piosenka i jej czucie. Można powiedzieć, że Ragga jest interpretacją własnego “ja”. To co czujecie, oddajecie na parkiecie. To wolność i pójście własną drogą. 

 

ragga warszawa kurs tańca

 

Ragga – kurs tańca w Warszawie. Szkoła Tańców Karaibskich SHO

W Szkole Tańców Karaibskich SHO znajdziecie kursy Ragga z instruktorami, którzy szkolą się u samych jej twórców i dostarczają najlepszą wiedzę swoim kursantom.

Aktualne terminy kursów znajdziesz w grafiku zajęć.

 

 

 

 

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.