.

 

Authentic Jazz – kurs tańca w SHO!

Authentic Jazz to określenie zbiorcze na tańce solo lat 20-tych, 30-tych i 40-tych XX wieku. Inne używane terminy to: Solo Jazz Dance, Vernacular Jazz, Vintage Jazz, Jazz Roots. Określenia te służą odróżnieniu oryginalnego tańca jazzowego od jego późniejszych form, które zawierają elementy tańca klasycznego i współczesnego. W szerszym znaczeniu termin Authentic Jazz może odnosić się do wszystkim swingowych tańców, a więc również do tańców w parze (np. Lindy Hop) oraz stepowania.

         

 Charakterystyka

Authentic Jazz – na czym polega? 

To taniec zorientowany na rytm. Charakteryzuje go uziemienie, ugięte kolana i synkopowane rytmy. Tańczony jest do swingu i jazzu. W Authentic Jazzie, tak jak we wszystkich tańcach afroamerykańskich, ważny jest indywidualizm i improwizacja.

Choreografia “Tranky Doo”

Historia

 

Korzenie Authentic Jazzu znajdziemy w tańcach zachodnioafrykańskich, które już od XVI w. zostały przywiezione do Ameryki Północnej wraz z niewolnikami. Na plantacjach tańce te ewoluowały aż do powstania pierwszych afroamerykańskich form tańca, takich jak: Buck, Juba (skupiające się na wystukiwaniu rytmów nogami i rękami), Turkey Trot, Snake Hips, Fish Tail, Camel Walk (imitujące zwierzęta), Cakewalk (przedrzeźniające białych), Ring Shout (stanowiące religijne rytuały).

.
.

Na początku XX wieku, wraz z powstaniem w Nowym Orleanie muzyki jazzowej, rozwinęły się tańce jazzowe, takie jak Black Bottom, Charleston czy Lindy Hop. W latach 50-tych XX w. Jazz Dance przeszedł metamorfozę za sprawą takich osób, jak: Katherine Duhnam, Jake Cole i Bob Fosse.

Fragment filmu “Stormy Weather”

 

 

To, co dziś znamy jako Jazz Dance, niewiele ma wspólnego z jego oryginalnym wyglądem. Taniec ten utracił swoją rytmiczność, uziemienie i skoncentrowanie na indywidualnej ekspresji oraz przestał być tańczony do muzyki jazzowej. Jednocześnie oryginalne kroki jazzowe były przekazywane z pokolenia na pokolenie i przetrwały w tańcach afroamerykańskich. Elementy Authentic Jazzu możemy zaobserwować m.in. w takich tańcach, jak Hip Hop czy Locking.

Kurs Authentic Jazz znajdziesz w Szkole Tańców Karaibskich SHO – wyjątkowej szkole tańca w Warszawie. Sprawdź zajęcia w naszym grafiku zajęć! Znajdziesz tam zawsze aktualne kursy tańca i grupy, do których możesz dołączyć. 

 

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.