Joga

Joga (inna pisownia Yoga) to forma ćwiczeń, która podstawy ma w filozofii indyjskiej. Ale z pewnością to coś więcej niż ćwiczenia fizyczne. Podczas praktyki wykonujemy określone pozycje (tzw. asany), integrując je z prawidłowym oddechem. Powoduje to, że joga rozwija nasze ciało, ale także oddech i umysł, przynosząc nam wewnętrzny spokój.

joga kurs warszawa

Pozycja w jodze – asana

Asana to określona pozycja, którą wykonujemy w czasie praktyki jogi. Wyróżnia się asany podstawowe i bardziej zaawansowane. Nazwy Asan są specyficzne i często odnoszą się do zwierząt, np. Pies z głową w dół, Wielbłąd, Kruk, Gołąb. Warto pamiętać, że celem praktyki jogi nie jest, jak mogłoby się wydawać, dojście do poziomu wykonywania skomplikowanych i imponujących pozycji, jak stanie na głowie czy na rękach. Dążymy do wykonywania asan w sposób prawidłowy, który przynosi nam wszystkie płynące z niej korzyści. Poza asanami w jodze bardzo istotny jest prawidłowy oddech, czyli techniki oddechowe (pranayama).

Joga – dla kogo są zajęcia?

To zajęcia niemal dla każdego – osób młodych, ale też starszych, osób regularnie uprawiających sport, ale też tych, które mają mało ruchu na co dzień. Joga świetnie sprawdza się w przypadku osób pracujących dużo przy komputerze, bo przynosi ulgę przy bólach kręgosłupa. Ważne jest to, że właściwie nie narzuca warunków na start. Oczywiście istotne jest przy tym dobranie odpowiedniego poziomu zajęć do swojej sprawności fizycznej oraz potrzeb.

https:/www.youtube.com/watch?v=qDmuVglNNPU

Korzyści płynące z jogi

Praktyka wpływa na nas wielowymiarowo. Na poziomie ciała poprawia naszą kondycję, wzmacnia i zwiększa elastyczność mięśni oraz stawów, koryguje postawę. Może także działać pozytywnie na krążenie czy trawienie oraz zmniejszać dolegliwości bólowe (np. kręgosłupa). Na poziomie umysłu – zmniejsza stres i napięcia, uspokaja oraz relaksuje. Dzięki temu wszystkiemu po praktyce jogi wychodzimy rozluźnieni (w ciele i umyśle), z lepszym samopoczuciem, nastawieniem i energią.

Joga Warszawa – Szkoła Tańców Karaibskich SHO

W Szkole Tańców Karaibskich SHO na zajęciach praktykujemy autorską Hatha jogę z elementami Ashtanga Jogi. Hatha joga to delikatna, raczej wolna praktyka ze statycznymi pozycjami. Natomiast Ashtanga joga jest bardziej dynamiczna, bo opiera się na płynnym wykonywaniu sekwencji pozycji w połączeniu z oddechem.

Metoda, według której praktykujemy w naszej szkole, bazuje na trzech “klasycznych” szkołach jogi, czyli na jodze Sivanandy, jodze Iyengara oraz na elementach Ashtanga jogi. Jednak skupia się bardziej na indywidualnych możliwościach uczniów i uczennic niż na realizowaniu ściśle określonych schematów ćwiczeń.

Jak wyglądają zajęcia joga w Szkoła Tańców Karaibskich SHO?

Sesje rozpoczynają się rozgrzewką w postaci Powitania Słońca (sekwencja kilku asan, pobudzająca umysł i ciało), w wersji dostosowanej do poziomu osób ćwiczących. Następnie przechodzimy do skłonów i skrętów siedzących, po których odbywa się właściwy “temat” sesji. Tematem tym, w zależności od cyklu treningowego, mogą być skłony siedzące do złączonych i rozłączonych nóg, wygięcia (m.in. “półmostki” i “mostki”), “świece” i “pługi” czy asany stojące.  Dla osób bardziej zaawansowanych ćwiczymy takie pozycje, jak stanie na głowie, zakładanie nóg za głowę, stanie na przedramionach, na rękach, i balanse, czyli m.in. “żurawie” i “paw”.

Po głównym temacie sesji następuje przejście do rozluźniających wyciągnięć i do krótkiego relaksu.

https:/www.youtube.com/watch?v=Y1Ua6JvChPI

Joga – zajęcia Warszawa w Szkole Tańców Karaibskich SHO!

Zapisz się!

Sprawdź kursy w naszym grafiku zajęć.


Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.