Reggaeton

utworzone przez | kw. 15, 2020 |

Co to jest Reggaeton?

Reggaeton jest to styl tańca wywodzący się z Puerto Rico, tańczony głównie do muzyki o tej samej nazwie. Głównym elementem tego tańca są silne i krótkie ruchy klatki piersiowej i bioder jak również liczne izolacje i szejki (shake’i). Taniec nadaje się zarówno dla Pań jak i Panów. U kobiet wyzwala on pokłady seksapilu, a u mężczyzn zaś wyzwala dziką naturę. Sama nazwa wywodzi się od reggae, którego elementy widoczne są w muzyce reggaetonowej. Poprawna pisownia to reggaeton, reggaetón lub (głównie w Hiszpanii) reguetón, jednak często spotyka się błędną, spolszczoną pisownię: reggeton lub regeton. Istnieją dwie odmiany reggaetonu. Jedną z nich jest reggaeton choreograficzny, polegający na tańczeniu kroków w określonych sekwencjach, takiego uczymy się w szkołach tańca, drugą odmianą jest bardzo seksowny taniec, tańczony przez kobietę i mężczyzną, który nazywa się perreo.

Co to jest Perreo?

Słowo perreo pochodzi od hiszpańskiego „perro”, które oznacza „pies”. Styl perreo wywodzi się również z Puerto Rico, jednak bardzo szybko rozprzestrzenił się na większość krajów hiszpańskojęzycznych, w tym również Hiszpanię. Mężczyzna jest zazwyczaj za kobietą, mocno przysunięty lędźwiami do pupy partnerki. Ta odmiana polega na kręceniu biodrami przez kobietę i ocieranie się o partnera.

Historia, najlepsi wykonawcy i najlepsi tancerze

Reggaeton jako taniec i gatunek muzyczny narodził się w Puerto Rico, pod koniec lat ’90 XX wieku z połączenia hip-hopu, dancehallu, salsy i innych rytmów latynoskich. Podstawowym rytmem w reggaetonie jest rytm stworzony na podstawie tzw DEMBOW RIDDIM, który został stworzony na przełomie lat ’80 i ’90 przez wykonawców muzyki dancehall. Do najbardziej znanych wykonawców muzyki reggaeton należą: Daddy Yankee, Wisin Yandel, J Alvarez, J Balvin, Don Omar, Farruko czy Nicky Jam.

Do znanych tancerzy reggaetonu można zaliczyć w Polsce : Daniel Pancerz, Regla Hernandez(Kuba), natomiast z różnych zakątków świata można dodać Ingę Fominykh(Rosja), Jesus Nunez(Meksyk) czy Dee Reggaetonera.

Jak wyglądaja zajęcia z Reggaetonu?

Zajęcia rozpoczynają się ok 20 minutową rozgrzewką i rozciąganiem ciała. Jednak większość uwagi poświęca się dobremu rozciągnięciu i izolacjom. W trakcie tego wstępu rozciągamy ręce, tułów oraz nogi, bardzo ważne są również ćwiczenia na izolacje klatki i bioder. Następnie instruktor przechodzi do nauki kroków. Podstawową pozycją jest pozycja prosta na lekko ugiętych kolanach, co ułatwia wykonywanie kroków, podskoków oraz wymachów bioder. Choreografie reggaetonowe polegają na danej sekwencji kroków, jaką podaje instruktor. Mogą to być ruchy klatki „w górę”, „w dół”, na boki czy okrężne, ruchy bioder, wymachy rąk, uderzenia, akcenty czy różnego typu ruchy nóg. Zajęcia z reggaetonu mają różne stopnie zaawansowania. Najlepiej zacząć od kursów podstawowych, gdyż można się na nich nauczyć techniki oraz wyrobić kondycję i przyzwyczaić ciało do takiego wysiłku, gdyż reggaeton przez swoją skoczność, izolacje i żywiołowość jest dla początkujących dość intensywnym wysiłkiem.

Ojczyzna Reggaetonu – Puerto Rico

Puerto Rico (po polsku Portoryko) jest wyspą w Ameryce Środkowej nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim. Należy do Wielkich Antyli i jest terytorium zależnym od Stanów Zjednoczonych, a językami urzędowymi są tam angielski i hiszpański. Można tam zobaczyć mieszankę wielu kultur – między innymi amerykańskiej, latynoskiej i afrykańskiej. Portoryko z początku było kolonią hiszpańską, dopiero później zostało oddane Stanom Zjednoczonym. Przez mieszkańców nazywane jest „Isla del Encanto” czyli Wyspa Zauroczenia.

Cubaton – Reggaeton Cubano

Cubaton to odmiana reggaetonu tańczona na Kubie i w zasadzie różni się tylko nazwą, choć Kubańczycy uwielbiają pokazywać różnice między reggaetonem a cubatonem oraz uwielbiają wstawiać do choreografii reggaetonowej różne tańce kubańskie i afrokubańskie takie jak: salsa, timba, mambo cubano, pilón, mozambique, dengue, rumba kubańska (Guaguancó: Yambú, Guaguancó i Columbia), tańce religijne (Yoruba, Congo, Abakua) i inne. Muzyka reggaetonowa nadaje się również do tańczenia cubatonu, choć na Kubie powstało kilka utworów typowo cubatonowych.