Bachata Dominicana Solo
Taniec Bachata z Dominikany! Macie okazję zapoznać się z dosyć prostym na pozór, ale i przepięknym tańcem zwanym Bachata Dominicana Solo. Skąd pochodzi, jak się go tańczy oraz jakie są jego rodzaje? To wszystko podpowie Wam poniższy artykuł! 😉
Bachata Dominicana Solo – na czym polega ten taniec?
Bachata to zarówno rodzaj muzyki, jak i tańca. Ma swoje korzenie w wiejskich i rolniczych terenach Dominikany – tam powstał oraz ewoluował. Bachatowa muzyka to bardzo romantyczny i uczuciowy rytm. Tematyka piosenek to przeważnie smutek i złamane serce lub miłość. W pierwotnej terminologii określało się ten styl słowem “amargue” – “gorzka muzyka”. Słowo Bachata zastąpiło pierwszy termin, a oznacza ono zabawę/imprezę. Prekursorami Bachaty są dominikańscy służący – śpiewali oni piosenki na koniec dnia po pracy i tak to wszystko się zaczęło. Muzykę tworzyli na dosyć nietypowych instrumentach, czyli przedmiotach znajdujących się w zasięgu ręki, które nie należały do grupy instrumentów muzycznych.
Bachata Dominicana Solo – dalszy rozwój tańca
W momencie, gdy popularne stacje radiowe zaczęły interesować się stylem Merengue i Salsa, muzycy zajmujący się Bachatą postanowili działać rozszerzając promocję oraz dystrybucję nagrań. Podobnie jak w przypadku większości styli latynoamerykańskich, Bachata również jest przede wszystkim domeną mężczyzn. Do pierwszych bachateros (tancerze Bachaty; bachateras – tancerki Bachaty) zaliczyć można José Manuel Calderón, Eladio Romero Santos, Edilio Paredes, Luis Segura, Ramon Cordero i Rafael Encarnación. Współczesna Bachata odbiega nieco od swojej pierwotnej formy – wykorzystywana jest w niej teraz gitara elektryczna, a sam styl jest bardziej rytmiczny i rutynowy. Jednak to właśnie po części wpłynęło na jej powodzenie i popularyzację. W rozgłosie pomógł również dominikański zespół Aventura, który jest jednym z najpopularniejszych bandów grających ten rodzaj muzyki. Ich piosenka “Obsesion” w 2006 r. bardzo długo utrzymywała się na czele list przebojów w bardzo wielu krajach, m.in. we Włoszech, Szwecji, Polsce czy też Stanach Zjednoczonych. Dla Dominikańczyków jednak, największą wartość mają tacy bachateros jak: Antony Santos oraz Luis Vargas.
Rodzaje Bachaty
Istnieją trzy podstawowe odłamy Bachaty – dominicana, moderna i sensual.
Dominicana
Uznaje się, iż jest to oryginalny styl powstały na Dominikanie. Jest dosyć podobny do cha-chy. Piosenki są dosyć szybkie. Taniec składa się przede wszystkim z dużej ilości footworków i półkroków – rozliczany jest na 4. Krok podstawowy (box step) – po kwadracie – następujące po sobie kroki powodują przemieszczanie się na boki, do przodu i do tyłu. Ostatni krok – 4 – to tap, czyli uderzenie nogą w rytm w miejscu. Charakter tańca osiągany jest poprzez odpowiednie ruchy bioder oraz reszty ciała.
Moderna
Odłam ten powstał z radykalnego uproszczenia dominicany. Piosenki w tym wypadku są znacznie wolniejsze. Ze względu na prostotę, jest najbardziej popularnym rodzajem i najczęściej nauczanym. Zamiast podstawowego kroku box step, tutaj są trzy kroki w lewo oraz 4 tap oraz 3 kroki w prawo i tap. Wolniejsze tempo muzyki umożliwia wykonywanie większej ilości obrotów niż w przypadku oryginalnego rodzaju dominicana.
Sensual
W bachacie sensual dominuje pozycja otwarta, chociaż zdarzają się również pozycje zamknięte (tzw. bliskie trzymanie – bardzo bliska odległość z partnerem, często ze stykającymi się biodrami). Prowadzenie następuje poprzez ruch ciała – dłonie nie odgrywają zbyt wielkiej roli. Ruch bioder jest mniej eksponowany niż w dominicanie. Cechą charakterystyczną tego rodzaju są “falki” – fale wykonywane w dużej mierze klatką piersiową. Tempo jest dosyć zróżnicowane – wszystko zależy od muzyki. Jest to taniec o charakterze bardzo zmysłowym.
Gdzie możecie uczyć się Bachaty Dominicana Solo? Najlepszym miejscem jest szkoła tańca w Warszawie – Szkoła Tańców Karaibskich SHO!
Dokładny grafik możecie sprawdzić tutaj. Do zobaczenia przyszli Bachateros i Bachateras! 😉
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.