Soca

Soca jest bardzo żywiołowym i kobiecym tańcem osadzonym głęboko w kulturze Karaibów. Jego podstawą jest whine, czyli płynne okrężne ruchy bioder. Im lepszą kontrolę tancerka ma nad swoimi biodrami, tym lepiej. Wyróżnia się slow whine i fast whine ? jeśli pod uwagę weźmiemy tempo. W tym tańcu rytm odgrywa bardzo ważną rolę. Warto zauważyć, że w czasie ruchu whine nie zachowuje się takiego samego tempa, a wyraźniej zaznacza się element ruchu, w którym biodra idą do tyłu.

Czym jest whine?

Whine jest określany przez ekspertów tańca karaibskiego jako pchnięcie lub obracanie bioder w rytmiczny wzór. W kontekście kultury Karaibów whine jest prawdziwą regionalną formą tańca. W przeciwieństwie do innych gatunków muzyki, takich jak salsa, kweyol i tango, taniec do muzyki Soca inspiruje rytmiczny ruch talii, bardziej niż jakiejkolwiek innej części ciała.

Whine’y opierają się na ruchach pełnych wdzięku lub bardziej agresywnych. W przeciwieństwie do Twerku, w whine koncentrujemy się bardziej na talii, zachowując płynny ruch. Jedynie bardzo utalentowani tancerze i tancerki są w stanie opanować obie techniki ? Twerk i whine oraz połączyć je razem. Warto zauważyć, że taniec ten, jak i muzyka są bardzo ważnymi elementami karnawału na wielu karaibskich wyspach. Niemal każda z wysp ma swój własny karnawał, a wiele miast na świecie, w których mieszka karaibska ludność, również ma swoje karnawałowe parady (m.in. Berlin, Londyn czy Miami).

Rihanna też tańczy Socę!

Jedną ze słynnych osób, które uwielbiają ten styl tańca jest Rihanna. Warto zauważyć, że w czasie swoich występów często wykorzystuje jego elementy. Jeszcze bardziej istotne jest to, że Rihanna jest regularną bywalczynią carnivali w Trynidadzie i Tobago. Fascynujesz się Rihanną? Zapraszamy na zajęcia w naszej szkole, gdzie dowiesz się, w jaki sposób opanować jej taneczne ruchy.

Czym jest muzyka Soca?

To gatunek muzyki, który powstał w ramach zmarginalizowanej subkultury w Trynidadzie i Tobago we wczesnych latach 70. XX w. Rozwinął się w szereg stylów w latach 80. i późniejszych. Opracował ją Lord Shorty na początku lat 70. ubiegłego wieku. W ten sposób próbował on ożywić tradycyjne kalipso, którego popularność wśród młodszych pokoleń w Trynidadzie zaczęła podupadać na początku lat 70. ze względu na rosnącą popularność reggae z Jamajki oraz soul i funk z USA. Soca jest pochodną kaiso / calypso z wpływami chutney, muzyki łacińskiej, kadencji, funk i soulu.

Jak rozwijała się muzyka Soca?

Ten gatunek muzyczny ewoluował od lat 80. XX w. głównie przez wpływ muzyków z różnych krajów karaibskich. Tworzyli go nie tylko muzycy urodzeni na Trynidadzie i Tobago, ale także pochodzący z Antigui i Barbudy, Montserrat, Saint Vincent i Grenadyny, Barbadosu, Grenady, Saint Lucia, USA i Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Jamajka, Bahamy, Gujana i Belize. Warto zauważyć, że w późniejszym czasie pojawiły się również znaczące produkcje tej muzyki artystów w Wenezueli, Kanadzie, Panamie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii.

Soca oznacza po prostu ?Soul of Calypso?, ale nazwa nie ma nic wspólnego z połączeniem amerykańskiej muzyki soul i calypso. Ze względu na to, że jest rytmicznie połączeniem rytmów afrykańskich / calypso i wschodnioindyjskich rytmów. Warto zauważyć, że jej historia jest wielopłaszczyznowa. Jeśli chodzi o nazwę, Lord Shorty początkowo pisał swoją muzyczną hybrydę jako ?Sokah?. Aktualna pisownia szybko stała się popularna po tym, jak dziennikarz Ivor Ferreira  przeprowadził wywiad z Shorty?m na temat jego nowego stylu muzyki calypso, którą robił. Wywiad był opublikowany podczas sezonu karnawału T&T w 1976 r. Artykuł został zatytułowany ?Shorty Is Doing Soca?, a więc s-o-c-a szybko stała się popularną pisownią, którą większość publiczności T&T zobaczyła w mediach drukowanych.

Podgatunki Soca

Groovy soca

Warto zauważyć, że choć większość wczesnych nagrań z lat 70. wykonywano w niesamowitym tempie, Groovy Soca zyskała popularność jako trend i styl społeczny, począwszy od kompozycji Robina Imamshaha ?Frenchman? w 1990 r. Ten rosnący styl skupia się na melodii w Soca, częściowo z powodu krytyki jej wszechobecnej treści lirycznej i muzycznej. Charakteryzuje się zmysłowym wokalem nad wolnymi do średnich rytmów i często elementami zouk i ragga soca. Dziś znajdziesz ten gatunek nasycony tonami R&B i stylem lirycznym wraz z melodyjnymi afrykańskimi rytmami.

Bouyon soca

Czasami określany jako ?jump up soca? jest gatunkiem fusion, który zazwyczaj łączy stare bouyonowe rytmy z lat 90. i muzyki Soca. To termin wymyślony przez nie-dominikańskich producentów i muzyków, głównie ze St. Lucia, który obejmuje zarówno Soca z Trynidadu, jak i muzykę Bouyon z Dominiki, a więc naturalne jest tworzenie mieszanek obu gatunków muzycznych. Bouyon to gatunek muzyczny wywodzący się z Dominiki, który odróżnia się od swojego starszego ?kolegi? Soca.

Warto zauważyć, że na Dominice, choć czasami dochodziło do fuzji, bouyon zawsze utrzymywał bardzo wyraźny, rozpoznawalny i odmienny styl. Poza Dominiką styl tej fuzji jest popularny na wyspach, takich jak Antigua, Saint Lucia, Gwadelupa i Martynika i jest naturalną ewolucją z fuzji Zouk i Soca, które były popularne tam w latach 80-tych.

Ragga soca

To połączenie Soca i dawnej, artystycznej, lirycznej muzyki jamajskich artystów znanych jako ?DJing or Chanting?. Jest połączeniem dancehallu i współczesnego calypso / soca, który ma beat uptempo z umiarkowanym basem i instrumentami elektronicznymi.

Power soca

Termin powstał na początku lat 90. XX wieku w Trynidadzie i Tobago jako szybsza wersja muzyki Soca, która bardziej przemawiała do młodszego pokolenia imprezowiczów, szczególnie w czasach karnawału. Artysta Calypsonian i soca Superblue, wcześniej znany jako ?Blue Boy? z Trynidadu i Tobago, był pionierem tego stylu dzięki swojemu hitowi z 1991 roku ?Get Something & Wave?. Ten gatunek jest dziś znany z wysokich bpm (od 155-163) i agresywnych perkusji / perkusji i ciemnych syntezatorów. Dziś przeszedł on  do bardziej lekkiego i żartobliwego brzmienia, ale zachował podstawy dynamicznych rytmów.

Chutney soca

To jeden z oryginalnych stylów Soca rozpoczętych przez Lorda Shorty?ego, który zawiera silne wpływy muzyczne z Indii Wschodnich. Jest to styl społeczny wywodzący się z Trynidadu i Tobago. Wiele piosenek ma teksty angielskie i ?hindi?. Termin został wymyślony przez artystę Indo-Trini, zwanego Drupatee w 1987 r., kiedy nagrał przebojową piosenkę ?Chatnee Soca?. Wkrótce po 1987 r. pisownię zmieniono na Chutney Soca. Przed 1987 r. styl był czasami określany jako Indo lub Indian Soca.

Parang soca lub soca parang

To połączenie muzyki calypso, soca, parang i latynoskiej. Powstała w Trynidadzie i Tobago. Jest często śpiewana w języku angielskim i hiszpańskim. Pierwszym, dużym hitem w Parang soca był utwór ?Parang Soca? napisany przez Calypsona zwanego Crazy w sezonie świątecznym 1978 r., który nadał temu podgatunkowi Soca swoją nazwę. Crazy jest postrzegany jako pionier subkategorii Parang soca i jest również nazywany Original Parang Soca King.

Karnawał karaibski a Soca

Pisząc o Soca nie sposób nie wspomnieć o karnawale karaibskim, którego ogromną część stanowi właśnie ten taniec. Karaibski karnawał jest terminem używanym na świecie do prowadzenia serii wydarzeń przez prawie cały rok, które odbywają się na wielu wyspach karaibskich w skali roku.

Karaibskie karnawały mają kilka wspólnych tematów. Wszystkie pochodzą z Karnawału Trynidadu i Tobago, znanego również jako Matka Karnawału. Ich popularność i atrakcyjność zaczęła się znacznie zwiększać przed 1846 r., a światowe uznanie zyskały już w 1881 r. wraz z zamieszkami Canboulay w Port Of Spain. Karnawał w Trynidadzie opiera się na folklorze, kulturze, religii i tradycji (odnosząc się w ten sposób do europejskiego użycia tego słowa, a nie do rozrywki). Tradycja karnawału opiera się na wielu dyscyplinach, w tym: Paradzie zespołów, paradzie karnawałowej, ?Playing Mas?, masquerade, muzyce calypso, muzyce soca i koronowaniu monarchy Calypso, znanego jako Calypso King (Soca monarcha, czyli Soca King), J?ouvert oraz wielu innych zwyczajach karnawału. Sezon karnawałowy może trwać nawet miesiąc od początku do zakończenia wszystkich uroczystości, a dokładne daty różnią się z roku na rok.

Spis największych karnawałów karaibskich na świecie:

 • Anguilla ? Letni festiwal w Anguilli, początek sierpnia
 • Antigua ? Antigua Carnival, początek sierpnia
 • Barbuda ? Caribana, początek czerwca
 • Aruba ? Karnawał, luty, środa popielcowa
 • Barbados ? Crop Over, początek sierpnia
 • Bahamy ? Bahamy Junkanoo Carnival, pierwszy tydzień maja
 • Belize ? Carnival, wrzesień
 • Bermudy ? trzeci weekend czerwca
 • Bonaire ? Carnival, luty Środa Popielcowa

Brytyjskie Wyspy Dziewicze

 • Tortola ? BVI Emancipation (sierpień) Festiwal, początek sierpnia
 • Virgin Gorda ? Święta Wielkanocne Virgin Gorda, koniec marca / początek kwietnia
 • Kajmany ? Batabano, koniec kwietnia / początek maja

Kuba

 • Karnawał w Santiago de Cuba w lipcu i karnawał w Hawanie w lipcu/sierpniu
 • Curaçao ? karnawał, luty, środa popielcowa
 • Dominika ? Karnawał, luty, środa popielcowa
 • Dominikana ? karnawał dominikański, luty, Dzień Niepodległości Dominikany

Grenada

 • Carriacou ? Carriacou Carnival, February, Ash Wednesday Środa
 • Grenada ? Spicemas, początek sierpnia
 • Gwadelupa ? Carnaval ? luty, środa popielcowa
 • Gujana ? Mashramani (Mash), 23 lutego, Dzień Republiki Gansu
 • Haiti ? Kanaval, February, Ash Wednesday Środa
 • Jamajka ? Bacchanal, koniec marca / początek kwietnia
 • Martynika ? Karnawał, luty, środa popielcowa
 • Montserrat ? Montserrat Festival, początek stycznia, Nowy Rok
 • Puerto Rico ? Carnaval de Ponce, luty, środa popielcowa
 • Saba ? Saba Summer Festival, koniec lipca / początek sierpnia
 • Saint-Barthélemy ? Carnival, February, Ash Wednesday Środa
 • Saint Lucia ? Carnival, July

Saint Kitts i Nevis

 • Saint Kitts ? Carnival, grudzień / styczeń
 • Nevis ? Culturama, koniec lipca / początek sierpnia
 • Saint-Martin ? karnawał, luty, środa popielcowa
 • Saint Vincent i Grenadyny ? Vincy Mas, koniec czerwca / początek lipca
 • Święty Eustacjusz ? karnawał w statui, koniec lipca / początek sierpnia
 • Sint Maarten ? karnawał, koniec kwietnia / początek maja

Trynidad i Tobago

 • Trynidad ? karnawał, luty, środa popielcowa
 • Tobago ? Tobago Carnival, luty, środa popielcowa

Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

 • Saint Croix ? Carnival Crucian, koniec grudnia / początek stycznia Three King?s Day
 • Święto św. Jana ? św. Jana, od czerwca do 3 lipca, 4, V.I. Dzień Emancypacji i Dzień Niepodległości USA
 • Saint Thomas ? V.I. Karnawał, kwiecień do początku maja

Najlepszą szkołą tańca w Warszawie, gdzie nauczysz się tańczyć prawdziwą Socę jest Szkoła Tańców Karaibskich SHO! Zobacz, jak wyglądają zajęcia w naszej szkole tańca: 

Chcesz dołączyć na zajęcia? Sprawdź nasz aktualny grafik zajęć!


Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.