Aktualnie nie prowadzimy tych zajęć, ale zapraszamy na lekcje indywidualne oraz do śledzenia nowych warsztatów, które regularnie organizujemy.

Bollywood

Taniec ten pojawił się wraz z modą na filmy hinduskie i opiera się o tradycyjne tańce tej kultury. Łączy w sobie tańce ludowe z różnych części Indii. Taniec Bollywood charakteryzuje się wyrazistą mimiką twarzy i symbolicznymi ruchami, które wywodzą się z wielu tradycyjnych tanecznych form Indii.

Ewolucja Bollywood

W pierwszych filmach Bollywood taniec był w większości oparty na hinduskim tańcu klasycznym lub tańcach ludowych z różnych części Indii. Tańce te obejmowały klasyczne formy sztuki Kathak i Bharata Natyam.

Pod koniec lat 50. i 60. zaczęły powstawać tańce grupowe w bollywoodzkich filmach, a choreografowie zaczęli wprowadzać większe grupy tancerzy, z wpływami tańców ludowych.
Potem pojawiły się filmy kolorowe, a wraz z nimi słynni tancerze, jak Geetanjali, Sandhya, Helen i Mahipal. Ich występy hipnotyzowały publiczność, przez co taniec stawał się coraz bardziej popularny. W tym czasie choreografowie nadal podążali za klasycznymi, indyjskimi stylami tańca.

Zaczęło się zmieniać w latach 70-tych. Styl tańca kabaretowego stał się bardziej powszechny i ??zaczął być widoczny w filmach. Później kabaret został zastąpiony Disco, które było wówczas światowym fenomenem.

Po eksperymentach z tańcami klasycznymi, ludowymi, kabaretowymi i disco, popularnym stał się styl tańca Bollywood. Jednym z jego reprezentantów był Govinda, który opracował własny styl tańca, jak wielu innych artystów.

Od 1980 roku, kiedy MTV stało się popularne, taniec Bollywood znalazł się pod wpływem zachodnich stylów tanecznych. Dziś w filmach Bollywood, muzyczne numery często bazują na hip-hopowym stylu tańca, a także innych odmianach tańca hip-hopowego.

Obecnie na taniec Bollywood wciąż ma wpływ kultura zachodnia. Możemy zaobserwować, że zmieniają się ubrania i lokalizacje wiele razy podczas tego samego filmu, a także używa się większych grup tanecznych. Ewolucja Tańca Bollywood jest całkowicie indyjska, ale przez wpływy z całego świata może być równocześnie uznawana za wielokulturową.

Jak wygląda taniec Bollywood?

Taniec Bollywood charakteryzuje się wyrazistą mimikę twarzy i symbolicznymi ruchami, które wywodzą się z wielu tradycyjnych tanecznych form Indii.

?

Mimika twarzy

Indyjski taniec charakteryzuje się wyrażaniem emocji na twarzy, które mają za zadanie ożywić taniec. Mimika i ruchy oczu są ważne, aby wyrazić uczucia, które mają pomóc widzom zrozumieć przekaz. Oczy głównie śledzą ruchy rąk. Głównymi wyrazami twarzy są gniew, smutek, szczęście i miłość, które są najczęściej widoczne na oczach i brwiach.

Ruchy szyi i głowy

Boczny ruch szyi i przesuwanie do przodu i do tyłu ? nazywa się głową gołębia, która jest często używana w tańcu Bollywood. Nie tylko wygląda ładnie, ale jest również pomocne dla tancerza.

Ruch ciała

W klasycznym tańcu indyjskim tancerka używa płaskiej, zgiętej stopy. Strony są zwykle umieszczane na bokach bioder palcami skierowanymi do tyłu. Ciężar ciała kładzie się na jednej nodze i podnosi prawą nogę z kolana w kółko, przesuwając biodra w czasie.

Kostium

Dzwonki wokół kostek nazywane są Ghunghroo. Wydają one dźwięk za każdym razem, gdy się poruszasz. Tradycyjna biżuteria to różne rzeczy, takie jak korkociągi, długie naszyjniki, albo stroiki z klejnotów. Ubrania są bardzo kolorowe.

Artyści Hollywood, którzy inspirują się Bollywood!

Beyonce wykonała kilka występów w Bollywood, a także wykorzystała go w swoim teledysku razem z Coldplay.

Shakira jest także wielką fanką tańca w Bollywood! A obok niej Britney Spears, która wykorzystała taniec w swojej wielkiej trasie ?The Circus? 2009.

Czego nauczysz się na zajęciach?

W świecie bollywood istnieje wiele różnych rodzajów tańca, ale na zajęciach nauczysz się najważniejszych z nich:

Bhangra:

Tradycyjny taniec pochodzący z Majha (obszar regionu Pendżab). Obejmuje dużo skoków i dużych gestów, jest bardzo energiczny. Dziś wygląda nieco inaczej, ponieważ stał się bardziej nowoczesny i mieszany z funk i hip hopem.

Klasyczny taniec indyjski

Klasyczny taniec zakorzeniony jest w stylu ludowym i Bharatnatyam.

 

Tradycyjny taniec bollywoodzki

 

Nowoczesny taniec bollywood

Tak właśnie wyglądają współczesne filmy inspirowane światem zachodnim.

 

 

 

Sprawdź wszystkie nasze zajęcia ? grafik zajęć!

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.