Djembe bębny afrykańskie ? aktualnie nie prowadzimy tych zajęć, ale zapraszamy na lekcje indywidualne oraz do śledzenia nowych warsztatów, które regularnie organizujemy.

 

 

Djembe bębny – co to za instrument?

To bęben pochodzący z Afryki, najbardziej spopularyzowany w zachodniej części tego kontynentu.

Ten prosty instrument zbudowany jest z drewnianego korpusu w kształcie kielicha, który pokrywa się kozią skórą (czasem bydlęcą, a kiedyś antylopią). Materiał jest naciągany za pomocą sznura, czyli metodą tradycyjną. Istnieje też metoda nowoczesna, w której zamieniamy sznur na śruby. Djembe bębny mają trzy podstawowe dźwięki ? bas, ton (zwany rówież ?open?) oraz slap.

Mistrza gry na bębnach określa się jako djembefola. Warto zauważyć, że samo określenie ?fola? tłumaczy się jako ?mówić?. Z tego względu mistrz gry na djembe bębnach ma za zadanie naśladować dźwiękami bębnów język afrykański. Stąd słowo djembefola możemy przetłumaczyć jako ?mówiący przez bęben? lub ?mówiący bębnem?.

Djembe bębny – historia

Legenda głosi, że bębny djembe mają leczniczą moc. Warto zauważyć, że jego nazwa wywodzi się od powiedzenia afrykańskiego ludu Bambara ? ?Anke djé, anke bé?. Reasumując w tłumaczeniu na Polski znaczy to nie mniej, jak ?gromadźmy się w pokoju?.
Początki historii djembe są związane z kastą Mandinka i królestwa Mali. Przy instrumentach, takich jak balfon, kora czy ngoni, które są zarezerwowane dla zwanych kastą griotów (muzycy, poeci, historycy) była nieograniczona dla ludzi z różnych kast, co za tym idzie djembefola mógł zostać każdy.

Ten cudowny instrument jest najbardziej uniwersalnym bębnem. Jest źródłem szerokiego wachlarza dźwięków, natomiast jego konstrukcja jest niezwykle prosta i skromna. Dlatego wyszkolony djembefola sprawia, że bęben przemawia ? tak głosi lud Malinke. Według nich grający potrafi przekazać w muzyce historię przepełnioną emocjami.

Zajęcia w SHO

Amadou Fola w połączeniu z bębnem potrafi sprawić, że twoje serce wypełnią najróżniejsze emocje. Jego talent rozwijał się z pomocą półlegendarnych perkusjonistów afrykańskich (m. in. Kissima Diabate). W rytmach jego muzyki można wyczuć tradycyjny afrykański styl. Spotkamy w nim także własną, indywidualną nutę, która tworzy oryginalną, autorską kompozycje. Zdecydowanie jest on jednym z młodych mistrzów Afryki Zachodniej.

Amadou z wielką szczodrością, cierpliwością, ale przede wszystkich radością dzieli się swoją pasją z innymi. Ponad to nasz artysta jest osobą niezmiernie wesołą i otwartą, co jeszcze bardziej czyni zajęcia z nim czystą przyjemnością, także na poziomie towarzyskim. Dzięki niemu nauczymy się podstawowych metod wydobywania dźwięków, rytmów.

Amadou wprowadzi Was w niesamowity świat tradycji i nowoczesności muzyki djembe oraz przy indywidualnej pracy z bębnem stopniowo rozszerzy Waszą wiedzę i umiejętności.

Jak mówi Amadou: ?Djembe to moja wielka milość, którą chce się podzielić z uczniami?.

Na zajęcia zapraszamy także uczniów z własnymi instrumentami.

Sprawdź wszystkie nasze zajęcia ? grafik zajęć!

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.