K-Pop

taniec k-pop warszawa

K-Pop to skrót od „koreański pop”, który mieści w sobie pojęcie nie tylko stylu tańca, ale całej, ogromnej kultury. Kultury, która w ostatnim czasie szybko się rozwija i zyskuje na popularności. Teraz taniec K-Pop można poznawać od źródła w Szkole Tańców Karaibskich SHO. 

 

K-Pop określa nie tylko gatunek koreańskiej muzyki, ale także kierunek taneczny. Kierunek, który staje się coraz bardziej popularny poza Koreą Południową. Świadczy o tym ogromna liczba fanów tego gatunku, południowokoreańskich boysbandów, girlsbandów i solowych artystów, która rośnie z dnia na dzień.

To właśnie taniec jest esencją K-Pop’u. W Korei artysta K-Pop’owy przy wydaniu nowego singla, równolegle z nim wypuszcza nowe video, w którym kluczowa jest choreografia. Z tego względu południowokoreańskie gwiazdy muzyki Pop, poza rozwijaniem swoich umiejętności wokalnych, pracują mocno nad stylem tańca.

 

https:/youtu.be/VkuEzN8IS_o

 

Najbardziej znani artyści K-Pop mają wypracowany całościowy, spójny wizerunek. Wyrażają swój styl nie tylko w wokalu, ale i w tańcu oraz ubiorze. Widać to wyraźnie w czasie występów na żywo – każdy koncert jest widowiskiem zbudowanym nie tylko scenografią, kostiumami, śpiewem, ale przede wszystkim tańcem. I to właśnie za stylem artystów K-Pop podążają fani, którzy tworząc tzw. dance covery, starają się odtwarzać ruchy z koncertów i teledysków koreańskich gwiazd. Na całym świecie powstaje coraz więcej tzw. grup K-Pop coverowych, a tańca K-Pop można uczyć się już w szkołach – nie tylko w Korei, ale także USA i coraz częściej w Polsce.

 

https:/youtu.be/aqW4xXUgmno

Taniec K-Pop, czyli zanurzenie w koreańskiej kulturze

 

Taniec K-Pop opiera się właśnie na choreografiach scenicznych koreańskich artystów. Choć nie było tak zawsze, bo we wczesnych latach taniec nie odgrywał w nim tak dużej roli. Pełnił jedynie funkcję ozdobną, ruchy były proste i chwytliwe, a czasem wręcz „wirusowe”, by fani mogli je z łatwością powtarzać.

Na początku trzeciej generacji choreografia K-Pop bardzo się rozrosła i stała się dość złożona. Teraz fanom trudno jest ją powtórzyć bez treningu tanecznego. Dlatego pojawiły się zajęcia z K-pop cover dance, czyli nauki choreografii znanych artystów K-Pop, takich jak BTS i BLACKPINK.

 

https:/youtu.be/A1gJQpMSkEU

 

Ale taniec K-Pop to znacznie więcej niż tylko powtarzanie ruchów koreańskich gwiazd. W tańcu K-Pop cover dance nie ma miejsca na monotonię i nudę. Po pierwsze już w warstwie muzycznej mamy wiele nurtów, m.in. Dance-Pop, Hip-Hop, Electro-Pop, a nawet Jazz i Rock. A to przekłada się na duże zróżnicowanie tanecznego stylu K-Pop. Znajdziemy w nim elementy zaczerpnięte z kilku nowoczesnych technik, jak Hip-Hop, House, Waacking, Popping, Locking czy nawet Jazz Funk. Do tego widoczne jest rozróżnienie stylu wśród tancerek i tancerzy – bardziej złożone elementy Hip-Hop’u wykonują częściej boysbandy.

 

Oryginalny taniec K-Pop w Szkole Tańców Karaibskich SHO Warszawa

Zajęcia K-Pop Warszawa – sprawdź grupy w naszym aktualnym grafiku i dołącz do nas!

 

 

 

 

 

 


Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.