Gosia – Afro dance

 

Gosia – Afro dance ma we krwi! Pasjonatka, trenerka. Istotna jest dla niej technika tańca, ale przede wszystkim stawia na dobre samopoczucie swoich kursantów. Poznajcie Gosię- tancerkę Afro Dance!

Kim tak naprawdę jest Gosia – tancerka Afro Dance?

Gosia, chociaż kocha tańczyć od zawsze, swoją regularną przygodę z ruchem zaczęła jako nastolatka od zajęć fitness. W międzyczasie próbowała różnych stylów tanecznych. Jednak długo nie potrafiła znaleźć tego jednego, odpowiedniego dla siebie. To zmieniło się w 2007 roku, gdy trafiła na zajęcia Samby z Jessicą Decker. Wtedy, po raz pierwszy, zetknęła się z wywodzącymi się z Afryki tańcami afrobrazylijskimi. Tańce te uwiodły ją naturalnością, elegancją i energetycznością ruchu. Oczarowały ją także kryjącą się za nimi historią i tradycjami. Poszukując podobnych zajęć natrafiła na Aziliz Katell – byłą tancerkę Baletu Narodowego Kolumbii. To u jej boku przez wiele lat potem ćwiczyła tańce afrokolumbijskie, jak mapale, cumbia czy puya, a także współczesne jak reggeaton i champeta. Kilkukrotnie miała też okazję z nią występować.

 

Zamiłowanie do współczesnych tańców afrykańskich

W tym samym czasie zainteresowała się też współczesnymi tańcami afrykańskimi. Poznała tańce, taki jak coupe decale z Wybrzeża Kości Słoniowej, azonto z Ghany, soukous z Kongo czy kuduro i afro-house z Angoli. Wśród jej ulubionych nauczycieli, od których uczyła się podstaw współczesnych stylów, byli Dunia Pacheco z Angoli i Guyguy Ndakiza z Kongo. Przez kilka lat uczęszczała na wszelkie możliwe warsztaty oraz zajęcia, na których mogła rozwijać się w różnych stylach mających swe źródła w Afryce. W ten sposób zetknęła się po raz pierwszy z tradycyjnymi tańcami zachodnioafrykańskimi. Przełom nastąpił w pewien lipcowy upalny dzień w 2013 roku, kiedy podczas wycieczki do Paryża, trafiła na warsztaty w Parku Villette z Oumarem Ouattara z Wybrzeża Kości Słoniowej. Ciekawa choreografia, muzyka bębnów na żywo i gorąca radosna atmosfera sprawiły, że nie chciała tańczyć już nic innego.

Jeszcze w tym samym roku Gosia została zaproszona do grupy choreograficznej C’est ca. Grupę prowadziła ViolaWojciechowska –  pierwsza polska tancerka zajmująca się tańcami z Zachodniej Afryki. Intensywna praca pod jej okiem pozwoliła bardzo dobrze ukształtować styl charakterystyczny dla tradycyjnych tańców oraz poznać liczne rytmy. Z grupą występowała wielokrotnie na różnych wydarzeniach. Wystąpiła m.in. na koncertach Ifi Ude w Teatrze Syrena i Mamadou&Sama Yoon na Dniu Afryki. Wkrótce Gosia dołączyła też do zespołu Moribaya, wykonującego tradycyjną muzykę afrykańską. Przez wiele lat podróżowała po całej po Polsce. Grała koncerty i występowała na festiwalach, takich jak Festiwal Wibracje czy Noc Żywych Bębnów.

 

 

 

Miłość do muzyki i tańców zachodnio afrykańskich

Miłość do muzyki i tańców zachodnio afrykańskich oraz potrzeba ciągłego rozwoju w tej dziedzinie były też impulsem do licznych podróży na warsztaty z afrykańskimi mistrzami. Przez ostatnie lata wielokrotnie w tym celu odwiedzała m.in. Francję, Włochy czy Belgię. W 2014 roku wyjechała też po raz pierwszy do Afryki Zachodniej. Od tego czasu podróżowała do GambiiMali, Senegalu i Gwinei. Spełniła również swoje wielkie marzenie o podróży do Ameryki Południowej. Dało jej to szansę przyjrzenia się lokalnym tańcom w ich środowisku naturalnym. Okazji do tego było wiele – na weselu w Mali lub Gwinei, czy na ulicznej potańcówce w Kolumbii lub Brazylii. Chęć dzielenia się pasją oraz integracji środowiska w Polsce skłoniła ją również do organizacji okazjonalnych warsztatów tanecznych. A także kilku edycji festiwalu Around the Rhythm, na które zapraszała afrykańskich tancerzy oraz muzyków.

Gosia – Afro Dance w Szkole Tańców Karaibskich SHO

Gosia od kilku lat umiejętności taneczne uzupełnia jogą i strechingiem oraz grą na dundunach, afrykańskich bębnach basowych. W 2018 roku sama zaczęła uczyć tańca za namową swojej nauczycielki Violi. Na zajęciach zwraca uwagę na odpowiednie przygotowanie ciała do ruchu charakterystycznego dla tradycyjnych tańców afrykańskich. Chociaż zajęcia mogą się wydawać wymagające fizycznie, to pozwalają porządnie się wytańczyć, a także wzmocnić kondycję. Lekcja zawsze kończy się krótkim strechingiem relaksującym ciało.

 

 

 

Gosia i Afro Dance – sprawdź zajęcia w naszym zawsze aktualnym grafiku zajęć i dołącz do grupy Afro Dance!

Postaw na rozwój w gorących klimatach tańca Afro Dance! Zapisz się do ekipy Gosi!

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści artykułu w całości ani we fragmentach i jego rozpowszechnianie.