Taniec Bachata z Dominikany

Taniec Bachata z Dominikany

Taniec Bachata z Dominikany!
Macie okazję zapoznać się z dosyć prostym na pozór, ale i przepięknym tańcem zwanym Bachata. Skąd pochodzi, jak się go tańczy oraz jakie są jego rodzaje? To wszystko podpowie Wam poniższy artykuł! 😉

Taniec Bachata z Dominikany – o co chodzi?

Bachata to zarówno rodzaj muzyki, jak i tańca. Ma swoje korzenie w wiejskich i rolniczych terenach Dominikany – tam powstał oraz ewoluował. Bachatowa muzyka to bardzo romantyczny i uczuciowy głos. Tematyka piosenek to przeważnie smutek i złamane serce lub miłość. W pierwotnej terminologii określało się ten styl słowem “amargue” – “gorzka muzyka”. Słowo bachata zastąpiło pierwszy termin, a oznacza ono zabawę/imprezę.

Prekursorami bachaty są dominikańscy służący – śpiewali oni piosenki na koniec dnia po pracy i tak to wszystko się zaczęło. Muzykę tworzyli na dosyć nietypowych instrumentach, czyli przedmiot znajdujących się w zasięgu ręki, które nie należały do grupy instrumentów muzycznych.

Taniec Bachata z Dominikany – dalszy rozwój

W momencie, gdy popularne stacje radiowe zaczęły interesować się stylem merengue i salsa, muzycy zajmujący się bachatą postanowili działać rozszerzając promocję oraz dystrybucję nagrań.
Podobnie jak w przypadku większości styli latynoamerykańskich, bachata również jest przede wszystkim domeną mężczyzn. Do pierwszych bachateros (tancerze bachaty; bachateras – tancerki bachaty) zaliczyć można José Manuel Calderón, Eladio Romero Santos, Edilio Paredes, Luis Segura, Ramon Cordero i Rafael Encarnación.
Współczesna bachata odbiega nieco od swojej pierwotnej formy – wykorzystywana jest teraz gitara elektryczna, styl jest bardziej rytmiczny i rutynowy, jednak to właśnie po części wpłynęło na jej powodzenie i popularyzację. W rozgłosie pomógł również dominikański zespół Aventura, który jest jednym z najpopularniejszych bandów grających ten rodzaj muzyki. Ich piosenka “Obsesion” w 2006 roku bardzo długo utrzymywała się na czele list przebojów w bardzo wielu krajach, m.in. we Włoszech, Szwecji, Polsce czy też Stanach Zjednoczonych. Dla Dominikańczyków jednak, największą wartość mają tacy bachateros jak Antony Santos oraz Luis Vargas.

Rodzaje Bachaty

Istnieją trzy podstawowe odłamy Bachaty – dominicana, moderna i sensual.

Dominicana

Uznaje się, iż jest to oryginalny styl powstały na Dominikanie. Jest dosyć podobny do cha-chy. Piosenki są dosyć szybkie. Taniec składa się przede wszystkim z dużej ilości footworków i półkroków – rozliczany jest na 4. Krok podstawowy (box step) – po kwadracie – następujące po sobie kroki powodują przemieszczanie się na boki, do przodu i do tyłu. Ostatni krok – 4 – to tap, czyli uderzenie nogą w rytm w miejscu. Charakter tańca osiągany jest poprzez odpowiednie ruchy bioder oraz reszty ciała.

Moderna

Odłam ten powstał z radykalnego uproszczenia dominicany. Piosenki w tym wypadku są znacznie wolniejsze. Ze względu na prostotę, jest najbardziej popularnym rodzajem i najczęściej nauczanym. Zamiast podstawowego kroku box step, tutaj są trzy kroki w lewo oraz 4 tap oraz 3 kroki w prawo i tap. Wolniejsze tempo muzyki umożliwia wykonywanie większej ilości obrotów niż w przypadku oryginalnego rodzaju dominicana.

Sensual

W bachacie sensual dominuje pozycja otwarta, chociaż zdarzają się również pozycje zamknięte (tzw. bliskie trzymanie – bardzo bliska odległość z partnerem, często ze stykającymi się biodrami). Prowadzenie następuje poprzez ruch ciała – dłonie nie odgrywają zbyt wielkiej roli. Ruch bioder jest mniej eksponowany niż w dominicanie. Cechą charakterystyczną tego rodzaju są “falki”  – fale wykonywane w dużej mierze klatką piersiową. Tempo jest dosyć zróżnicowane – wszystko zależy od muzyki. Jest to taniec o charakterze bardzo zmysłowym.

https://www.youtube.com/watch?v=bFIbTqYRzHk

 

Kiedy możecie spróbować Bachaty w SHO?

Dokładny grafik możecie sprawdzić tutaj. Do zobaczenia przyszli Bachateros i Bachateras! 😉