Tańce Kolumbijskie z Aziliz Katell

Tańce Kolumbijskie z Aziliz Katell

Czym charakteryzują się tańce kolumbijskie?
Kolumbijski taniec ludowy. Ukształtował się w portach Cartagena Barranguilla, gdzie przywożona czarnych niewolników z Afryki.

Stanowią połączenie afrolatynoskich rytmów takich jak mapale, cumbia, puya, joropo.
Mapale- tradycyjny taniec afrokolumbijski wykonywany na karaibskim wybrzeżu Kolumbii, prezentowany w czasie Carnavall de Barranguilla, który jest jednym z Światowych Dziedzictw Kulturowych Świata.
Cumbia- kolumbijski taniec ludowy, w rytmie 4/4, a także muzyka latynoamerykańska z charakterystycznym rytmem.
Puya- rytm na 6/8. Główną różnicą puya od merengue jest długość tekstów. Na przestrzeni ostatnich 40 lat, akordeonistów zaczęli grać ją szybciej, a każdy z trzech instrumentów stosowanych w Vallenato ma swoje solo. Jest uważany za najstarszy z gatunków vallenato, ma korzenie w tradycyjnym tańcu indiańskim w górach Sierra Nevada de Santa Marta.
Joropo- jest stylem muzycznym, przypominającym walc, oraz towarzyszącym mu tańcem, o afrykańskich i europejskich wpływach. Jest to podstawowy gatunek należący do Wenezueli, w szczególności do jej typical musica lub criolla música (muzyka kreolska).

Tańce Kolumbijskie
18:00 środy poziom początkujący. Start 17.01

Zajęcia poprowadzi Aziliz Katell, pochodząca z  Barrangiulla w Kolumbii tancerka oraz pedagog. W Polsce pracuje od 2006 roku, jako tancerka i instruktorka tańców afrokolumbijskich. W latach 1997-2006 była solistką Narodowego Baletu Kolumbii.  Natomiast w latach 2003-2006 współpracowała z grupą Los Alfa 8 de Columbia – kubańsko-kolumbijskiej grupy rytmów tropikalnych prezentujących między innymi takie tańce jak reggaetón, merengue, champeta i bachata.
Jako ambasadorka kultury swojego kraju występowała i promowała kolumbijskie tańce narodowe (cumbia, mapale, puya, carnaval de Barranquilla, joropo) między innymi w Chinach, Izraelu, Meksyku, Panamie, Argentynie, Urugwaju, Ekwadorze, Wenezueli a także w krajach Europy: Włoszech, Niemczech, Szwajcarii.

Współpracowała z Ballet Nacional de Columbia, Carnival Stars- Samba Show & More oraz Afro Dance Revue Mulemba.

Prowadzi warsztaty tańca, na których można nauczyć się zwinności, wdzięku i kobiecości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>