Samba

utworzone przez | kw. 15, 2020 |

Czym jest Samba?

Samba brazylijska to taniec mocno kojarzący się z karnawałem w Rio De Janeiro. Jest to styl bardzo żywy i energiczny. Charakteryzuje się zmysłowym i rytmicznym ruchem ciała, przede wszystkim bioder.  Istnieją inne rodzaje samby (m.in. styl przeznaczony do tańca towarzyskiego), na zajęciach uczymy się samby brazylijskiej, przeznaczonej do występów solowych.

Kursy samby w SHO:

 • Samba od podstaw
 • Grupa choreograficzna, która występuje na eventach

Podczas kursu, nauczysz się:

 • podstawowych ruchów w sambie,
 • rytmiki,
 • izolacji,
 • prawidłowej postawy ciała
 • tańca w butach na obcasie.

 

Historia samby

Samba swoje korzenie ma nie w Brazylii, lecz w Afryce -wywodzi się ona z religijnych tańców afrykańskich, jednak jej rozwój zaczął się w podczas kolonizacji Brazylii przez Portugalczyków.  Tańczono ją głównie w wioskach niewolników, gdzie niewolnicy z Afryki podtrzymywali swoją kulturę, zbierając się na koniec dnia w kręgu, w którym grano capoeirę lub tańczono sambę. Najczęściej jednak sambę wykonywano po zakończeniu jogo, zwykle w celu uwiedzenia czy zwrócenia na siebie uwagi partnerki. Towarzyszyła temu muzyka grana na berimbau, pandeiro, atabaque, przy akompaniamencie śpiewu oraz klaskania.

Ciężko jest stwierdzić pochodzenie słowa „samba”. Prawdopodobnie, wywodzi się ze słów, m.in. semba, esemba, ohisemba, masemba, desamba, sesemba, które oznaczają dotykanie się brzuchami, tańczenie do klaskania dłońmi, taniec z wybijaniem rytmu nogami.

Jak zacząć tańczyć sambę?

Na pierwszych zajęciach uczymy się jak wprawić w ruch całe ciało, podczas tańca. Samba charakteryzuje się tym, że tylko głowa jest „nieruchoma” (wynika to z tego, iż jednym z elementów stroju jest pióropusz, który przy gwałtownych ruchach głowy spada). Uczymy się wprawienia w ruch klatki piersiowej, ramion, bioder i pośladków za pomocą izolacji. Poznajemy prawidłowe ułożenie rąk i dłoni, które również są nieodłącznym elementem samby i sprawiają, że każdy ruch wygląda płynnie i kobieco.

Jednak przede wszystkim, na pierwszych zajęciach, poznajemy szkielet „kroku podstawowego”, czyli kroku najbardziej kojarzonego z sambą. Charakteryzuje się dynamiczną pracą nóg, która wprawia w ruch biodra i pośladki, jest on rozliczany „na trzy”. Krok ten, mimo swojej nazwy, jest dosyć trudny, jednak regularna praca nad nim daje karnawałowe efekty i już po kilku zajęciach widać pierwsze rezultaty ćwiczeń.

Po zapoznaniu się z podstawowymi ruchami, na zajęciach uczymy się krótkiej choreografii, z wykorzystaniem nowo poznanych kroków. Choreografia może być dynamiczna i energiczna – tańczona jest do brazylijskiej batucady, lub zmysłowa i spokojna – samba reggae, axe itp.

Zwykle samba brazylijska tańczona jest solo, dlatego od czasu do czasu, na zajęciach instruktorki będą dawały możliwość improwizacji. Podczas takiego ćwiczenia należy, w rytm puszczonej muzyki, wykorzystać wszystkie poznane wcześniej ruchy i kroki, aby cała improwizacja wyglądała energicznie i zmysłowo oraz dawała wrażenie, że osoba tańcząca jest pewna siebie i kobieca.

Najważniejsze ruchy/kroki:

 • Krok podstawowy
 • Krok podstawowy (do boku)
 • Samba comparsa
 • Krok „na cztery”
 • Ruchy bioder
 • Ruchy klatką piersiową
 • Ruchy ramionami
 • Ruchy rąk
 • Ułożenie dłoni

Najważniejsze wydarzenia:

Najważniejsze wydarzenia na świecie, związane z sambą, to karnawał w Brazylii w Rio De Janeiro, we Włoszech w Wenecji oraz festiwal w Wielkiej Brytanii, Notting Hill Carnival.

Najpopularniejszy karnawał w Rio de Janeiro, rozpoczyna się w ostatni piątek przed środą popielcową i trwa przez pięć dni. Zaczyna się on przez przekazanie uczestnikom parady kluczy do miasta i pokazem sztucznych ogni. Następnie zaczyna się rywalizacja członków szkół brazylijskiej samby rywalizujących ze sobą w tańcu przez pięć dni i nocy. Specjalnie na tą okazję uczestnicy parady przygotowują specjalne pełne piór, cekinów, brokatu, kolorowe stroje karnawałowe, często niewiele zakrywające. Bardzo często ludzie do tej parady przygotowują się cały rok, aby wypaść podczas niej jak najlepiej oraz zrobić jak największe wrażenie. Karnawał kończy się w Środę Popielcową nad ranem wybraniem najlepszej szkoły samby.

Karnawał Notting Hill jest to coroczny festiwal trwający dwa dni w sierpniu w dzielnicy Notting Hill. W paradzie biorą udział przebrane w kostiumy zespoły tańczące w rytm muzyki. Uczestnicy bawią się na scenach od godziny 9 do 20, a potem przenoszą się do klubów. Podczas wydarzenia wybierane są najlepsze zespoły oraz orkiestry grające na narodowych instrumentach z Trynidadu i Tobago, wybiera się również Miss, Mistera oraz DJ-a karnawału.

W Polsce, jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z sambą , jest Wielokulturowe Warszawskie Street Party, gdzie oprócz różnych szkół tańca, grup tanecznych, organizacji kulturowych, można zobaczyć tancerki samby brazylijskiej, tańczące w tradycyjnych strojach do muzyki na żywo. Odbywa się ono co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia.