Breakdance
Czym jest brakdance?
Określeniem breakdance komercyjne media nazwały taniec powstały na przełomie lat 60 i 70 w Stanach Zjednoczonych, przez samych tancerzy nazywany bboy’ingiem. Jest to jeden z czterech podstawowych elementów kultury hip-hop.
Uważa się, że ojcem chrzestnym muzyki i tańca breakdance może być James Brown, którego ruchy sceniczne zainspirowały młodych tancerzy w biednych dzielnicach Nowego Yorku do tworzenia własnych kombinacji kroków.
Dwie najlepsze nowojorskie ekipy z czasów początku tego tańca to Rock Steady Crew i New York City Breakers.
Jak tańczyć breakdance?
Tancerzy breakdance nazywamy bboys i girls. Każdy z nich na treningach wypracowuje swój indywidualny styl korzystając z gotowych lub wymyślonych samodzielnie ruchów oraz wykorzystując elementy akrobatyki.
Ruchy w breakdance dzielimy na pięć podstawowych kategorii:
Toprocki
Ruchy wykonywane w górze będące często wstępem do wyjścia na parkiet. Jedne z najbardziej znanych to:
- Indian Step
- Crossover
- Salsa Step
- Hustle Step
- Charli Rock
Footworki
Kroki wykonywane w tak zwanym „parterze” charakteryzujące się dynamiką wykonania. Przez wielu wytrawnych bboy’ów uważane za esencję breakdance’u. Niektóre z nich to:
- Six Step
- CC
- Bounce CC
- Baby Love
- Pretzel
- Zulu Spin
Freeze’y
Figury polegające na „zamrożeniu” ciała w określonej pozycji na kilka sekund. Przykładowe Freeze’y to:
- Baby Freeze
- Chair Freeze
- Air Baby
- Tower Freeze
- Shoulder Freeze
- Plank Freeze
Dropy
Ruchy będące przejściem pomiędzy toprockami a footworkiem, polegające na dynamicznej zmianie poziomu w jakim znajduje się ciało. Niezwykle ważne dla utrzymania płynności i ciągłości tańca. Niektóre z nich to :
- Front Swipe
- Back Swipe
- Knee Drop
- Half Swipe
Power moves’y
Dynamiczne figury rotacyjne często uważane za najefektowniejszą i jednocześnie najtrudniejszą część tańca breakdance. Wymagają bardzo dużej sprawności fizycznej i perfekcyjnej kontroli nad własnym ciałem. Przykładowe powery:
- Backspin
- Headspin
- Bary
- Koła Thomasa
- Turtle
- 1990
Najbardziej znani tancerze breakdance:
Polscy bboye:
- Skank
- Thomaz
- Bartazz
- Kleju
- Yarko
- Greku
- Chuchu
Zagraniczni bboye:
- Menno
- Creazy Legs
- Freeze
- Ken Swift
- Alien Ness
- Roxrite
- Kid David
- El Nino
Polskie ekipy:
- Breaknuts
- Rockafellaz
- Polskee Flavour
- Sztewite gang
- Azizi Hustlaz
- Kingz of Warsaw
- Ready to Battle
Zagraniczne ekipy:
- Hustla Kidz
- Squadron
- Rock Steady Crew
- Morning of Owl
- Mighty Zulu Kingz
Dlaczego warto tańczyć breakdance?
Taniec breakdance opiera się przede wszystkim na freestyle’u, czyli improwizacji. Dzięki temu pozwala każdemu tancerzowi na rozwinięcie jego indywidualnego stylu. Efektowne i oryginalne sekwencje są możliwe do wykonania na praktycznie każdym poziomie zaawansowania, liczy się jedynie kreatywność. Jednocześnie wykonywanie kombinacji ruchów w bboyingu poprawia naszą sprawność fizyczną oraz uczy kontroli nad własnym ciałem. Możemy śmiało powiedzieć, że breakdance rozwija zarówno umysł jak i ciało.
Kiedy poznamy już tajniki tworzenia breakowych solówek możemy próbować swoich sił w różnego rodzaju zawodach dla ekip i solistów organizowanych w Polsce. Jedną z najsłynniejszych polskich imprez z contestem dla ekip boyów jest Warsaw Challenge.[/vc_column_text][vc_column_text]
Breakdance w SHO
W Szkole Tańców Karaibskich na Kleczewskiej zajęcia z breakdance’u są dla każdego, wszystkie na poziomie OPEN. Dzięki świetnej organizacji instruktora nawet przy dużej ilości osób w różnym wieku na różnym poziomie zaawansowania każdy kursant ma zapewnione indywidualne podejście do jego potrzeb i rozwoju. Na zajęcia zapraszamy zarówno dorosłych jak i najmłodszych tancerzy. W każdej chwili można dołączyć i rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z bboyingiem.
Muzyka w breakdance
W czasach, kiedy powstawał breakdance bboy’e tańczyli głównie do muzyki funk i soul, które były puszczane na imprezach. Z czasem DJe zaczęli tworzyć beat’y z zapętlonych elementów perkusyjnych co stało się podstawą do muzyki break’owej. W późniejszych latach do muzyki breakbeat dołączyły electro oraz hiphop. Obecnie na różnego rodzaju „breakowych” imprezach i zawodach gra się zarówno klasyczne i funkowe beat’y jak i nowoczesne, elektroniczne brzmienia.
Artyści tworzący typowo b-boyowy breakbeat to m.in. DJ Def Cut, DJ Zeb Roc Ski, DJ Kid Stretch, DJ Nas’D, DJ Woodoo i DJ M@R