Azonto

Co to jest Azonto?

Azonto jest gatunkiem muzycznym oraz formą tańca, który polega przede wszystkim na charakterystycznym ruchu ciała w podobnym rytmie z niewielką ilością kroków. Jak w większości tańców afrykańskich podstawą są ugięte kolana i ruch bioder.

Poprzez ruch pokazywane są czynności życiowe m.in takie jak mycie się, pranie, gotowanie, boksowanie, malowanie twarzy itd. Dużą rolę odgrywa również mimika.

Azonto można tańczyć również do innych gatunków muzycznych głównie do Afrobeat. Za jednego z pierwszych artystów, który rozpromował ten taniec uznaje się ghanijskiego komedianta Kwadwo Nkansah aka Lil Win, który zasłynął m.in. z głównej roli w filmie ”Azonto Ghost”. Ghanijska kinematografia miała ogromny wpływ na rozpowszechnienie się się tańca.

Najbardziej znane filmy o tej tematyce to: Azonto Ghost, Azonto Girl, Azonto Madness.

Do najbardziej znanych artystów wykonujących muzykę Azonto należą: Gasmilla, Guru, 3×3, Itz Tiffany, Bisa Kdei, Wizkid, Sarkodie.

Historia:

Wszystko wywodzi się od ghanijskiego tańca Kpanlogo powstałego w latach 60 XX wieku.

Termin Azonto pochodzi od wyrazu ”Abontoa” oznaczającego brzydką dziewczynę. Pierwotnie jako Azonto określano niesforne dziewczęta. Jednak przypuszcza się, że samo określenie tańca pochodzi od wyrazu ”Apam” co to dosłownie znaczy pracować.

Taniec ewoluował w bardzo szybkim tempie poprzez wpływ współczesnej kultury tanecznej Afryki Zachodniej. W występach tancerzy można zaobserwować motywy zaczerpnięte z kultury zachodu np. obcisłe jeansy i koszulki oraz elementy tańców break dance, dancehall, popping.

Zanim Azonto stało się popularne było tańcem ”ze szkolnych ławek” tańczonym przez licealistów w Ghanie. To co dziś obserwujemy jest modyfikacją pierwotnej ”uczniowskiej” wersji.

Naija Style

Jest to forma fuzji tanecznej opierającej się na Azonto i tańcach nigeryjskich jak: Alanta, Skelewu, Shoki, Galala, The Jerk, Boogalu tańczonej do muzyki Afrobeat.

Do najbardziej znanych nigeryjskich artystów zalicza się: Wizkid, Davido, P-square, Iyanya, Timaya, Yemi Alade, Kcee.

Historia

Afrobeat jest gatunkiem muzycznym powstałym w latach 60-tych w Nigerii.

Afrobeat łączy afrykańskie rytmy i techniki wokalne oraz tradycyjną muzykę nigeryjskiego plemienia Yoruba z funkiem i jazzem. Afrobeat pojawił się w latach 60. Jego korzenie sięgają muzyki Yoruba – pochodzącej z Nigerii, opartej na bębnach i mocno zakorzenionej w lokalnej tradycji. Motywy z Czarnego Lądu zostały szybko zaadaptowane przez artystów z Ameryki Łacińskiej – przede wszystkim z Karaibów. Stamtąd droga do murzyńskich dzielnic południa USA była już krótka. Epoka funku w latach siedemdziesiątych zakończyła ewolucję – narodził się afrobeat. Fela Kuti, na którego pomysłach opierają się współczesne zespoły, był najważniejszą postacią tego muzycznego zjawiska. Nowe brzmienie muzyce Afrobeat nadali ok. 2000 roku dj’e tworząc remixy.