Afrobeat

Co to jest Afrobeat?

Jest to gatunek muzyczny, który powstał na przełomie lat 60 i 70 XX wieku w Nigerii. To kombinacja tradycyjnych nigeryjskich rytmów z amerykańskim funk’iem i jazz’em. Początki afrobeat’u są silnie połączone z muzyką plemienia Yoruba, która opierała się na bębnach. Ponad to była mocno zakorzeniona z lokalną kulturą i religią. Motywy muzyczne zostały szybko zaadaptowane przez Amerykę Łacińską, głównie Karaiby. Dalsza droga w głąb Ameryki była już prosta.

Historia Afrobeat

Afrobeat zapoczątkował Fela Kuti – nigeryjski muzyk i multiinstrumentalista. Artysta był bardzo popularny, został okrzyknięty jako jeden z najbardziej charyzmatycznych oraz wyzywających artystów afrykańskich. Jego rodzina była bardzo aktywna politycznie, sam Fela był działaczem na rzecz praw człowieka. Na jego koncie znajduje się duży dorobek muzyczny, możemy tam również znaleźć wiele filmów z jego udziałem.

Afrobeat jest jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych pochodzenia pochodzenia afrykańskiego. Był częściowo zrodzony z muzyki soul amerykańskich artystów takimi jak na przykład James Brown. Afrobeat “współpracuje” z przyśpiewkami i formami wokalnymi zwanymi “zadzwoń i odpowiedź”. Jest to spontaniczna relacja z mówcą i słuchaczem, ma na celu wyrażenie emocji, jednakże może ona być przekazana poprzez taniec czy śpiew.

Cechą charakterystyczną afrobeatu jest jego silne, polityczne przesłanie. Artyści krytykują dyskryminację czarnych, wojny, elity polityczne i gospodarcze. Zwracają uwagę na problemy Trzeciego Świata: głód, nędzę czy kryzys zadłużenia.

Grupy afrobeat’owe przeważnie były liczne, nawet dwudziestoosobowe.

Ten gatunek muzyczny stał się atrakcyjny dla wielu artystów jazz’owych, między innymi Roy Ayers, który w 1981 roku wypuścił album pod nazwą Africa: Centre of the World.

Współcześni DJ’je inspirując się muzyką house i dancehall, wprowadzili na rynek muzyczny remix’y utworów Kuti’ego

W 2016 roku powstał pierwszy film o kulturze afrykańskiej, który skierowany jest na afrobeat. Jest to komedio-dramat, który opowiada o historii dwóch braci i tanecznych walkach ulicznych.

Styl

Ruchy w tańcu są energiczne, często szybkie, wyraźne i artystyczne. Podstawową postawą afrobeatu są ugięte kolana, czyli tak zwany “bounce”. Często wyraźnie zaznaczone są kobiece części ciała. Pierwotnie było to związane z pokazaniem płodności kobiety. W tym tańcu najważniejsze są ruchy samego ciała, ruchy rąk przeważnie są tu tylko dodatkiem

Afrobeat jest tak zwanym tańcem ulicznym, ma na celu przekazywać emocje i uczucia.

Najpopularniejsi wykonawcy

Wizkid

Tego artystę najlepiej da się opisać jako mocno energicznego, „Caro” jest zarówno chwytliwe jak i dobre do zabawy. Warto również wysłuchać „Pakurumo”. Utwory Wizkid’a mają mniej elementów jazz’u i funk’u, jednakże są idealne do zabawy w klubie czy w domu.

Timaya

Dla znajomych i rodziny znany jest jako Enetimi Alfred Odon. Jest nigeryjskim wokalistą najlepiej znany z jego letniego utworu Bum Bum z 2012 roku, który został zremixowany przez Michela Montano, który jest artystą wykonującym socę. Kawałek pochodzi z jego płyty Epiphany. Wystarczy jedno odtworzenie, żeby nie przestać go słuchać 😉

Davido

Innaczej David AdeDeji Adeleke. Nigeryjski wokalista muzyki R&B, którego mixy mają mieszankę różnych temp. Najbardziej rozpoznawalnym utworem jest „Gobe”, warto również zwrócić uwagę na „Skelewu”.

P-Square

Jest to muzyczny duet stworzony przez bliźniaczych braci Peter’a i Paul’a Okoye. Zespół jest znany ze swoich mixów R&B jak na przykład „Personally” czy „Collabo”. Ich muzyka podtrzymuje prawdziwe dźwięki afrobeatu.

Do zobaczenia na sali! 😉

https://www.youtube.com/watch?v=odk7QRgnJ3k”

https://www.youtube.com/watch?v=7EhZjUuDEq8