Djembe – bębny afrykańskie

utworzone przez | kw. 16, 2020 |

Co to jest Djembe?

Djembe jest to bęben pochodzący z Afryki, najbardziej spopularyzowany w zachodniej części tego kontynentu.

Ten prosty instrument zbudowany jest z drewnianego korpusu w kształcie kielicha, który pokrywa się kozią skórą (czasem bydlęcą, a kiedyś antylopią). Materiał jest naciągany za pomocą sznura, czyli motodą tradycyjną. Istnieje też metoda nowoczesna, w której zamieniamy sznur na śruby. Djembe ma trzy podstawowe dźwięki – bas, ton (zwany rówież „open”) oraz slap.

Mistrza gry na bębnach określa się jako djembefola. Samo określenie „fola” tłumaczy się jako „mówić”. Mistrz gry na djembe ma za zadanie naśladować dźwiękami bębnów język afrykański, stąd słowo djembefola możemy przetłumaczyć jako “mówiący przez bęben” lub “mówiący bębnem”.

Historia Djembe

Legenda głosi, że djembe ma leczniczą moc, jego nazwa wywodzi się od powiedzenia afrykańskiego ludu Bambara – „Anke djé, anke bé”. W tłumaczeniu na Polski znaczy to nie mniej jak „gromadźmy się w pokoju”.
Początki historii djembe są związane kastą Mandinka i królestwa Mali. Przy instrumentach takich jak balfon, kora czy ngoni, które są zarezerwowane dla zwanych kastą griotów (muzycy, poeci, historycy) była nieograniczona dla ludzi z różnych kast, co za tym idzie djembefola mógł zostać każdy.

Ten cudowny instrument jest najbardziej uniwersalnym bębnem, ponieważ jest źródłem szerokiego wachlarza dźwięków, natomiast jego konstrukcja jest niezwykle prosta i skromna. Wyszkolony djembefola sprawia, że bęben przemiawia – tak głosi lud Malinke. Według nich grający potrafi przekazać w muzyce historię przepełnioną emocjami.

Zajęcia w SHO

Amadou Fola w połączeniu z bębnem potrafi sprawić, że twoje serce wypełnią najróżniejsze emocje. Jego talent rozwijał się z pomocą półlegendarnych perkusjonistów afrykańskich (m. in. Kissima Diabate). W rytmach jego muzyki można wyczuć tradycyjny afrykański styl oraz własną indwidualną nutę, która tworzy oryginalną, autorkią kompozycje. Zdecydowanie jest on jednym z młodych mistrzów Afryki Zachodniej.
Amadou z wielką szczodrością, cierpliwością, ale przede wszystkich radością dzieli się swoją pasją z innymi. Ponad to nasz artysta jest osobą niezmiernie wesołą i otwartą co czyni zajęcia z nim czystą przyjemnością, także na poziomie towarzyskim. Dzięki niemu nauczymy się podstawowych metod wydobywania dźwięków, rytmów.

Amadou wprowadzi Was w niesamowity świat tradycji i nowoczesności muzyki djembe oraz przy indywidualnej pracy z bębnem stopniowo rozszerzy Waszą wiedzę i umiejętności.

Jak mówi Amadou: „Djembe to moja wielka milość, którą chce się podzielić z uczniami”.

Na zajęcia zapraszamy także uczniów z własnymi instrumentami.