Charleston

Czym jest Charleston ?

Charleston to nazwa miasta w Stanach Zjednoczonych, Karolinie Południowej, nazwa piosenki (James P. Johnson – „The Charleston”), a także nazwa tańca afroamerykańskiego, który był jednym z najbardziej popularnych tańców Authentic Jazzowych. Tańczony był do muzyki jazzowej (pierwotnie Ragtime i Dixieland, później również Swing). Wyróżniamy Charleston z lat 20tych oraz z lat 30tych. Taniec ten może być tańczony solo lub w parze.


Historia

Korzenie tańca Charleston pochodzą z Afryki, skąd przywożono do Ameryki Północnej niewolników. Uważa się, że za rozprzestrzenienie się tańca Charleston odpowiedzialni byli chłopcy z sierocińca Jenkins Orphanage, który został założony w Charleston, w Karolinie Południowej, w 1891 roku przez pastora Daniela Jenkins. W celu zmierzenia się z problemami finansowymi pastor stworzył zespół dęty, który zbierał pieniądze podróżując. Zespół ten grał muzykę Gullah, zwaną również Geechie, a muzyce zawsze towarzyszył taniec. To ponoć taniec Geechie tańczony przez chłopców z sierocińca został później przez białych Amerykanów nazwany Charleston – od miasta, z którego pochodzili chłopcy.

Na początku lat 20tych Charleston stał się bardzo popularny w całych Stanach Zjednoczonych. Pomimo, że jest to taniec afroamerykański, przez brak nagrań z czarnymi tancerzami, dziś kojarzony jest głównie z tzw. flappers – młodymi białymi kobietami, które w latach 20stych prowadziły prowokujący jak na tamte czasy styl życia, podkreślany m.in. za pomocą ubioru maskującego kobiece cechy fizyczne i krótkich włosów. Kobiety te otwarcie piły alkohol, paliły papierosy i chodziły do klubów jazzowych, gdzie tańczyły właśnie Charleston.

 

 

W 1925 roku afroamerykańska tancerka, aktorka i piosenkarka Josephine Baker zaprezentowała taniec Charleston w Paryżu, gdzie wystąpiła wraz z rewią „La Revue Negre”. Taniec ten szybko stał się popularny również w Europie.

Różnice pomiędzy Charleston 20s i Charleston 30s

Charleston 20s

 

Charleston w latach 20tych tańczony był do muzyki Ragtime i Dixieland. Cechy charakterystyczne dla Charleston 20s to twisty oraz niekonwencjonalne, ekscentryczne i zabawne ruchy.

Charleston 30s

 

W latach 30tych, wraz ze zmianą muzyki jazzowej (pojawił się swing) zmienił się również Charleston. Zamiast twistów zaczęto używać kicki. Taniec ten stał się również horyzontalny – bardziej pochylona sylwetka niż w latach 20tych.