Authentic Jazz

.

Authentic Jazz w SHO!

 

Authentic Jazz jest to określenie zbiorcze na tańce solo lat 20tych, 30tych i 40tych XX wieku.  Inne używane terminy to: Solo Jazz Dance, Vernacular Jazz, Vintage Jazz, Jazz Roots. Określenia te służą odróżnieniu oryginalnego tańca jazzowego od jego późniejszych form, zawierających elementy tańca klasycznego i współczesnego. W szerszym znaczeniu termin Authentic Jazz może odnosić się do wszystkim swingowych tańców, a więc również do tańców w parze (np. Lindy Hop) oraz stepowania.

 

 Charakterystyka

Authentic Jazz jest

to taniec zorientowany na rytm. Charakteryzuje go uziemienie, ugięte kolana i synkopowane rytmy. Tańczony jest do swingu i jazzu. W Authentic Jazzie, tak jak we wszystkich tańcach afroamerykańskich, ważny jest indywidualizm i improwizacja.

Choreografia „Tranky Doo”:

Historia

Korzenie Authentic Jazzu są w tańcach zachodnioafrykańskich, które począwszy od XVI w. zostały przywiezione do Ameryki Północnej wraz z niewolnikami. Na plantacjach tańce te ewoluowały i powstały pierwsze afroamerykańskie formy tańca, takie jak: Buck, Juba (skupiające się na wystukiwaniu rytmów nogami i rękami), Turkey Trot, Snake Hips, Fish Tail, Camel Walk (imitujące zwierzęta), Cakewalk (przedrzeźniające białych), Ring Shout (stanowiące religijne rytuały).

Choreografia „Big Apple” – fragmnet z filmu „Keep Punching”:

.
.
Na początku XX wieku,

wraz z powstaniem w Nowym Orleanie muzyki jazzowej rozwinęły się również tańce jazzowe, takie jak Black Bottom, Charleston czy Lindy Hop. W latach 50tych XX wieku Jazz Dance przeszedł metamorfozę za sprawą takich osób jak: Katherine Duhnam, Jake Cole i Bob Fosse.

Fragment filmu „Stormy Weather”:

 

To co dziś znamy jako Jazz Dance

niewiele ma wspólnego z jego oryginalnym wyglądem. Taniec ten utracił swoją rytmiczność, uziemienie i skoncentrowanie na indywidualnej ekspresji oraz przestał być tańczony do muzyki jazzowej. Jednocześnie oryginalne kroki jazzowe były przekazywane z pokolenia na pokolenie i przetrwały w tańcach afroamerykańskich. Elementy Authentic Jazzu możemy zaobserwować m.in. w takich tańcach jak Hip Hop czy Locking.